poziom magnezu w surowicy

Poziom magnezu w surowicy jest istotnym parametrem biochemicznym, którego prawidłowe wartości mieszczą się w zakresie 0,65-1,25 mmol/l (1,6-2,6 mg/dl). Magnez jest drugim co do ilości kationem wewnątrzkomórkowym i uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie, w tym w syntezie ATP, przekaźnictwie nerwowym oraz kurczliwości mięśni.

Hipomagnezemię (obniżone stężenie magnezu w surowicy) obserwuje się między innymi w przebiegu niedostatecznej podaży, zaburzeń wchłaniania jelitowego, nadmiernej utraty przez nerki, alkoholizmu, cukrzycy, przewlekłego stosowania diuretyków czy protonowej pompy inhibitorów. Klinicznie może manifestować się nadpobudliwością nerwowo-mięśniową, zaburzeniami rytmu serca, drgawkami, a w ciężkich przypadkach tężyczką.

Hipermagnezemię (podwyższone stężenie magnezu w surowicy) stwierdza się rzadziej, głównie w przewlekłej niewydolności nerek, przy nadmiernej suplementacji preparatami magnezu, w kwasicy metabolicznej czy w przebiegu niedoczynności kory nadnerczy. Objawami są osłabienie mięśniowe, bradykardia, hipotensja, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie oddychania i krążenia.

Oznaczanie stężenia magnezu w surowicy jest standardem w diagnostyce zaburzeń elektrolitowych, szczególnie u pacjentów z arytmiami, drgawkami, niewydolnością nerek oraz w trakcie intensywnej terapii. Należy pamiętać, że magnez w 99% znajduje się wewnątrz komórek, dlatego prawidłowe stężenie w surowicy nie wyklucza całkowitego niedoboru tego pierwiastka w organizmie.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl