Podwyższony poziom cholesterolu u nastolatków lub na początku drugiej dekady życia zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub innego zdarzenia sercowo-naczyniowego w średnim wieku. Tak wynika z nowego, przełomowego badania prowadzonego przez naukowców z University of Maryland School of Medicine (UMSOM). To zwiększone ryzyko utrzymuje się nawet u tych, którzy byli w stanie obniżyć poziom cholesterolu do prawidłowego poziomu przed osiągnięciem kolejnych lat życia. Autorzy badania twierdzą, że wyniki stanowią mocne argumenty dla lekarzy, aby interweniować odpowiednio wcześnie w celu leczenia wysokiego poziomu lipoprotein o niskiej gęstości. Zawiera również wskazówki dotyczące przyszłych badań interwencyjnych, których celem jest powstrzymanie światowej epidemii chorób serca i udaru mózgu.

Badanie zostało opublikowane w Journal of the American College of Cardiology i opierało się na danych z badania Coronary Artery Risk Development in Young Adults Study (CARDIA). W badaniu wzięło udział 5000 młodych dorosłych w wieku od 18 do 30 lat. Od tamtej pory śledzono tę kohortę, aby zrozumieć, w jaki sposób indywidualne cechy, styl życia i czynniki środowiskowe wpływają na rozwój chorób sercowo-naczyniowych w późniejszym życiu.

„Odkryliśmy, że podwyższony poziom cholesterolu LDL w młodym wieku zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i utrzymuje się nawet u tych, którzy byli w stanie później obniżyć poziom wspomnianego rodzaju cholesterolu” - powiedział kierownik badania Michael Domański, profesor medycyny w UMSOM. Warto zaznaczyć, że dwie osoby z tym samym poziomem cholesterolu w wieku 40 lat mogą mieć bardzo różne ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, przy czym ryzyko to jest większe u osoby, która miała wyższy poziom cholesterolu w wieku nastoletnim.

„Uszkodzenia tętnic, do którego doszło na wczesnym etapie życia mogą być nieodwracalne i wydają się kumulować przez dalsze lata” - powiedział dr Domański. „Z tego powodu lekarze mogą chcieć rozważyć zalecanie zmian w stylu życia, a także leków obniżających wysoki poziom cholesterolu LDL u młodych osób dorosłych, aby zapobiec dalszym problemom”.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy wykorzystali złożone modelowanie matematyczne, aby zrozumieć, jak wzrasta ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar, niedrożność naczyń krwionośnych i śmierć z powodu chorób układu krążenia) wraz ze wzrostem skumulowanej ekspozycji na cholesterol LDL przez średnio 22 lata.

„To podkreśla znaczenie regularnych badań przesiewowych pod kątem poziomu cholesterolu rozpoczynających się we wczesnej dorosłości, aby pomóc skrócić czas wysokiego ryzyka na jego nieprawidłowości”.

Chociaż ochrona zdrowia zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest kontrolowanie wysokiego poziomu cholesterolu LDL w celu obniżenia ryzyka sercowego, nie ma zgody co do tego, jak agresywnie należy interweniować u młodych dorosłych, którzy mogą nie doświadczyć zawału serca lub udaru mózgu przez dziesięciolecia. Aktualne wytyczne American College of Cardiology dotyczące zarządzania cholesterolem zalecają stosowanie środków stylu życia w celu obniżenia wysokiego poziomu LDL u nastolatków. Obejmuje to ćwiczenia, utrzymanie zdrowego wskaźnika masy ciała i przestrzeganie zdrowej diety o niskiej zawartości nasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Wytyczne zalecają, aby lekarze rozważyli przepisywanie leków obniżających poziom cholesterolu, takich jak statyny, aby zapobiec chorobom serca u osób w wieku od 20 do 39 lat, które mają podwyższony poziom cholesterolu.

„Choroby układu krążenia pozostają największym zabójcą na świecie, a to nowe odkrycie stanowi potencjalny sposób na uratowanie wielu istnień ludzkich” - powiedział dr n. Med. E. Albert Reece, MBA, wiceprezes wykonawczy ds. Medycznych UM Baltimore, oraz John Z. i Akiko K. Bowers Distinguished Professor and Dean, University of Maryland School of Medicine.

Źródło: medicalxpress.com