Według badań finansowanych przez British Heart Foundation (BHF) różnice w kształcie i fakturze serc mężczyzn i kobiet mogą potencjalnie wyjaśniać, dlaczego ryzyko chorób serca jest różne. Odkrycia zostały zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Naukowcy z Queen Mary University of London, we współpracy z University of Barcelona i University of Southampton, wykorzystali nowe sposoby przeanalizowania struktury serca 667 zdrowych osób - 309 mężczyzn i 358 kobiet.

Zespół przyjrzał się skanom rezonansu magnetycznego serca (CMR), rodzajowi skanowania serca stosowanemu do diagnozowania i dostarczania informacji na temat różnych jego schorzeń. Opracowali nowy zestaw narzędzi do analizy obrazów specyficznych dla serca, zwany w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o tym narządzie. Został on zastosowany do skanów lewej komory..

Kiedy naukowcy porównali liczne pomiary tekstury i kształty serca, odkryli, że u mężczyzn mięsień sercowy był zdominowany przez bardziej ziarniste struktury, niż te które można zaobserwować u kobiet. Stwierdzili również istotne różnice w ogólnym kształcie męskich i żeńskich serc, w tym fakt, że mężczyźni mieli większą powierzchnię mięśnia sercowego w porównaniu z kobietami, nawet po uwzględnieniu wielkości ciała.

Stwierdzono, że kształt i tekstura serca zmieniały się wraz z wiekiem. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy różne grupy wiekowe: 45-54 lata, 55-64 lata i 65-74 lata. Różnice w kształcie serca między mężczyznami i kobietami zmniejszały się wraz z wiekiem, podczas gdy różnice tekstur utrzymywały się we wszystkich grupach wiekowych i dominowały w starszym wieku.

Naukowcy zastosują teraz tę technikę do skanów CMR osób z chorobami serca i układu krążenia w tym z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu i chorobą wieńcową serca.

Dr Zahra Raisi-Estabragh, pracownik naukowy BHF Clinical Research Training na Queen Mary University w Londynie i główny badacz, powiedział: „Obecne narzędzia do analizy obrazu dostępne w szpitalach nie obejmują w pełni złożoności architektury serca. Musimy być w stanie zobaczyć serce z dużo większą szczegółowością, aby móc naprawdę zrozumieć, jak zmienia się ono między mężczyznami i kobietami wraz z wiekiem, i podczas rozwoju chorób serca. Nasza technologia ma ogromny potencjał, aby to przeprowadzić.

„Ta praca jest częścią szerszej strategii badawczej mającej na celu dopracowanie techniki CMR jako narzędzia do poprawy opieki nad pacjentem. Naszym ostatecznym celem jest wykorzystanie naszego zestawu narzędzi do obrazowania, aby umożliwić szybszą i dokładniejszą diagnozę chorób serca oraz poprawić szacunki przyszłego ryzyka chorób serca i lepiej zrozumieć procesy leżące u podstaw chorób sercowo-naczyniowych ”.

Dr Sonya Babu-Narayan, zastępca dyrektora medycznego British Heart Foundation, powiedziała: „Skany CMR dają nam bogactwo informacji na temat serca, co oznacza, że możemy je zrozumieć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak naukowcy sięgnęli jeszcze głębiej, aby znaleźć subtelniejsze różnice, które występują między mężczyznami i kobiet, a także tych zależnych od wieku. „Następnie musimy dowiedzieć się, czy ta technologia może okazać się przydatna do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn”.

Profesor Steffen Petersen, profesor kardiologii na Queen Mary University w Londynie, który nadzorował projekt, powiedział: „Ta innowacyjna praca pokazuje potencjał brytyjskiego Biobanku jako potężnego źródła badawczego oraz ogromną wartość międzydyscyplinarnej i międzynarodowej współpracy w rozwijaniu wiedzy o sercu”.

Źródło: eurekalert.org