Ponad 600 tysięcy młodych Polaków, w wieku od 18 do 26 lat, w tym głównie uczniów i studentów nie ma potwierdzonych uprawnień do świadczeń zdrowotnych! – wynika z danych przygotowanych przez centralę NFZ. Statystyki te potwierdziły obawy lekarzy PPOZ, którzy od dawna domagają się pilnego uporządkowania listy osób ubezpieczonych, a w szczególności dzieci i młodzieży.

- Uważamy, że każdy młody człowiek, uczący się czy studiujący powinien mieć zagwarantowane i potwierdzone prawo do świadczeń zdrowotnych, co w pełni gwarantuje im ustawa - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Intensywne rozmowy prowadzone z Ministrem Zdrowia i NFZ przynoszą pierwsze rezultaty. Lekarzy PPOZ ucieszyła przekazana w maju informacja o tym, że po raz pierwszy średnia liczba nieubezpieczonych Polaków wykazywanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych spadła poniżej 7 proc.; na koniec maja stanowi ona 6,65 proc. (w sumie liczba osób z niepotwierdzonymi uprawnieniami, szacowana na podstawie deklaracji wynosi 2,5 miliona osób).

Niepokojącym natomiast jest fakt, że w grupie tej znaczące miejsce zajmują osoby młode, uczące się i studiujące. To, jak wyliczyła Bożena Janicka, ponad 600 tysięcy.

Podczas spotkań w Ministerstwie Zdrowia wielokrotnie podkreślaliśmy, że jeszcze więcej uwagi należy poświęcić pracom dotyczącym rozwiązania problemu zgłaszania uprawnień do świadczeń dla młodzieży uczącej się od 18 do 26 roku życia, a pojawiającej się w CWU jako nieuprawnionej - wyjaśnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wskazuje też, że organizacja od lat wnioskuje o dokonywanie weryfikacji przez uczelnie co wymaga zmian legislacyjnych, ale i organizacyjnych w zakresie informatyzacji uczelni.

- Z zadowoleniem przyjmujemy pozytywne zaopiniowanie naszych rozwiązań przez resort zdrowia i podjęcie rozmów z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie wykorzystania dla celów weryfikacji do świadczeń zdrowotnych pacjentów właśnie opracowywanego programu ‚’POL-on’’ - mówi prezes PPOZ.

Kolejną niepokojącą kwestią, którą wskazuje jest perspektywa braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych po 2017 roku przez prawie 2 tysiące lekarzy rodzinnych. Zgodnie z ustawą 31 grudnia 2017 roku mają wygasnąć deklaracje złożone przed 2007 rokiem do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy obecnie nie posiadają wymaganych specjalizacji w tym zakresie.

- W ciągu zaledwie 2 lat zapewne nie wykształci się odpowiednia kadra lekarska, dlatego konieczne są zmiany legislacyjne, wnioskowane już przez PPOZ do Ministerstwa Zdrowia. Chcemy wydłużenia ustawowego terminu o kolejne 10 lat lub bez wyznaczania konkretnej daty - komentuje prezes PPOZ.


Źródło: porozumieniepoz.pl