PPOZ informuje, że podczas negocjacji w Ministerstwie Zdrowia udało się porozumieć w sprawie pacjentów, którzy w systemie eWUŚ wyświetlają się na czerwono. Nie stracą oni prawa do świadczeń.

W stanowisku PPOZ informuje, że „zgodnie z zawartym porozumieniem obecnie wdrażanym na 2015 rok nie zmienią się listy pacjentów przypisanych lekarzowi POZ”.

Co w przypadku, gdyby przy nazwisku pacjenta pojawił się czerwony napis, który oznacza, że chory nie jest uprawniony do świadczenia?

Chory musi złożyć jednorazowe oświadczenie skutkujące 3 miesięcznym okresem płatności.

- Deklaracja jest oświadczeniem woli pacjenta – może ją cofnąć tylko sam pacjent np. po złożeniu kolejnego oświadczenia u innego świadczeniodawcy- decyduje wówczas data złożenia – również za granicą – tak się dzieje już dziś w ramach weryfikacji NFZ, lub osobistego jej wycofania – wskazuje Eugeniusz Michałek wiceprezes PPOZ.

Z dniem 1 stycznia 2015 wszyscy pacjenci będący na listach poz – zostaną zweryfikowani w systemie eWUŚ– w zakresie prawa do świadczeń- „światło czerwone” oznacza brak uprawnień – tym samym za takiego pacjenta znajdującego się na liście u świadczeniodawcy – NFZ nie płaci – ale ten pacjent pozostaje na liście poz.

- Jednocześnie ustaliliśmy pilne podjęcie zmian w regulacji obecnego prawa dotyczącego błędów w funkcjonowaniu systemu eWUŚ, a tym samym danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych w podnoszonych od lat zakresach – jak studenci, pacjenci na świadczeniach rehabilitacyjnych, emeryci i ich współmałżonkowie, co nie powinno skutkować „czerwonym światłem” – uzupełnia Bożena Janicka.


Przypomnijmy:
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w ubiegłym tygodniu zakończyło negocjacje z Ministerstwem Zdrowia i zadeklarowało, że podpisze umowy na przyszły rok.Źródło: www.medexpress.pl