– Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie są w stanie realizować kolejnych pomysłów ministerstwa bez ich sfinansowania – uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W resorcie rozpoczęły się konsultacje dotyczące zmiany finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. W ostatnim spotkaniu w tej sprawie uczestniczyli m.in. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk oraz Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Spotkanie to efekt zmian, jakie niesie wdrożenie od 2015 roku tzw. pakietu onkologicznego. Strona rządowa oraz partnerzy społeczni są zgodni, że kluczową sprawą będzie wzmocnienie roli POZ.

– Na razie nie padły żadne konkrety – mówi Jacek Krajewski. – Już dziś jednak podkreślam, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie są w stanie realizować kolejnych pomysłów ministerstwa bez ich sfinansowania.

Jak podkreśla Jacek Krajewski, konieczny jest także wzrost stawki kapitacyjnej, zwłaszcza w kontekście wycinania z list lekarzy pacjentów, którzy w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczeni. W niektórych przychodniach to około 10 proc. pacjentów.

Kolejne spotkanie planowane jest za dwa tygodnie.Źródło: www.podyplomie.pl