Zespół jajników policystycznych jest jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych, które dotyczy około 5-10 procent kobiet w wieku rozrodczym i cechuje się nieprawidłowym poziomem hormonów. Naukowcy odkryli niedawno, że resveratrol – naturalny związek występujący w czerwonym winie oraz winogronach – może pomóc przywrócić równowagę hormonalną organizmu.

Chociaż dokładna przyczyna PCOS nie jest znana, związany jest on z nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie, w tym wysokim poziomem insuliny. Pacjentki z PCOS wytwarzają minimalnie większe ilości testosteronu i innych „męskich hormonów” niż przeciętne kobiety.

Wzrost ilości tych hormonów może przyczyniać się do wystąpienia niepłodności, wzrostu masy ciała, trądziku czy też nadmiernego owłosienia ciała, a oprócz tego sprzyja rozwojowi innych chorób, takich jak cukrzyca. Obecnie stosowana terapia polega na indywidualnym leczeniu objawów, takich jak niepłodność, hirsutyzm czy też otyłość, jak również stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych w celu zmniejszenia wytwarzania androgenów.

Według naukowców, nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Stowarzyszenia Endokronologicznego Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism jest pierwszym badaniem klinicznym oceniającym efekty endokrynologiczne i metaboliczne resveratrolu w PCOS.

Resveratrol znacząco obniża poziom testosteronu i DHEAS

Resveratrol jest antyoksydantem, obecnym w wielu roślinach, rodzajem polifenolu, nazywanym fitoaleksyną. Fitoaleksyna to substancja wytwarzana przez rośliny i chroniąca je przed chorobami. Resveratrol jest wytwarzany przez tkanki roślinne w odpowiedzi na infekcję grzybiczną, stres, uraz, infekcję lub podrażnienie światłem ultrafioletowym, i ma właściwości przeciwzapalne.

Czerwone wino, winogrona, maliny, orzechy ziemne i wiele innych roślin zawierają wysokie dawki resveratrolu. Badanie wykazało, że jest on powiązany ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej i nowotworów.

„Nasza praca jest pierwszym badaniem klinicznym wykazującym, że u pacjentek z PCOS resveratrol istotnie obniża poziom testosteronu, jak również siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS), innego hormonu, który może być przekształcany przez organizm do testosteronu,” twierdzi główny autor badania dr Antoni J. Duleba, z University of California-San Diego. „Substancja ta może pomóc wyrównać zaburzenia hormonalne, które odgrywają ważną rolę w PCOS.”

Uczestnicy badania byli rekrutowani przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, do badania randomizowanego, z podwójnie ślepą próbą, z kontrolą placebo. Wszystkie z 30 kobiet zostały zakwalifikowane i włączone do badania, a następnie losowo przydzielone do dwóch grup, gdzie podawano im codziennie 1500 miligramów resveratrolu lub placebo.

Ocena, w postaci próbek krwi, została przeprowadzona na początku badania i powtórzona po 3 miesiącach terapii, w celu zbadania poziomu testosteronu i innych hormonów androgenowych.

Poprawa czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy po suplementacji resveratrolu

U uczestniczek wykonywano również badanie tolerancji glukozy na początku i końcu badania, aby ocenić ryzyka wystąpienia cukrzycy. Wiele kobiet z PCOS wykazuje oporność na działanie insuliny w organizmie, przez co wytwarza jej większą ilość, aby to zrekompensować.

W grupie, która otrzymywała suplementację resveratrolu, Duleba wraz z zespołem zaobserwowali obniżenie poziomu testosteronu o 23,1 procent. W grupie przyjmującej resveratrol, poziom DHEAS obniżył się o 22,2 procenta, podczas gdy w grupie placebo nastąpił wzrost DHEAS o 10,5 procent.

Naukowcy odkryli, że resveratrol nie tylko reguluje hormony androgenowe, ale również koryguje czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy. W trakcie trwającego 3 miesiące badania, poziom insuliny obniżył się o 31,8 procent u kobiet otrzymujących resveratrol. Co więcej, z czasem trwania badania, uczestniczki przyjmujące resveratrol, stały się bardziej wrażliwe na działanie insuliny.

Dr Antoni J. Duleba: „Odkrycie to wskazuje, że resveratrol jest w stanie poprawić wrażliwość organizmu na insulinę i potencjalnie obniżać ryzyko rozwinięcia cukrzycy. Suplementacja tej substancji może pomóc zmniejszyć ryzyko problemów metabolicznych, powszechnie występujących u kobiet z PCOS.”

Dalsze badania zespołu mogą skupiać się na wyodrębnieniu mechanizmów stojących za korygowaniem przez resveratrol zaburzeń hormonalnych u kobiet z PCOS. Badacze podejrzewają kilka, wartych rozważenia, możliwych mechanizmów, takich jak bezpośrednie blokowanie aktywności specyficznych enzymów, hamowanie wzrostu komórek wydzielających hormony, a także poprawę insulinowrażliwości poprzez ciągłą redukcję poziomu insuliny.

Źródło: medicalnewstoday.com