Witamina D pełni niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju organizmu człowieka. Jest składnikiem błon komórkowych i tkanek miękkich, pobudza wchłanianie fosforu i wapnia z przewodu pokarmowego, ma także bezpośredni wpływ na prawidłowy metabolizm tkanki kostnej, jej ukształtowanie, gęstość, a także na stan uzębienia. Do tej pory lekarze przekonywali, że przyjmowanie witaminy D przez ciężarne przekłada się na stan układu kostnego rozwijającego się płodu. Ze względu na to, że z mlekiem matki nie są dostarczane w odpowiedniej ilości dwie ważne witaminy (D i K), kobietom w ciąży zalecano stosowanie odpowiednich suplementów.

Duże prospektywne badanie, opublikowane przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Bristolu w marcu 2013 r., zdaje się zaprzeczać powyższej tezie. Przekonują oni, iż przyjmowanie specjalnych dawek witaminy D w czasie ciąży nie wpływa istotnie na rozwój układu kostnego dziecka. W przeprowadzonych badaniach wzięło udział blisko 4000 kobiet i ich dzieci.  Okres obserwacji trwał średnio 9,9 lat. Nie stwierdzono związku pomiędzy stężeniem witaminy D we krwi matek w trakcie ciąży z mineralną gęstością kości dzieci.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy wyniki przeprowadzonych badań kwestionują zasadność stosowania witaminy D. Już wcześniej naukowcy zdążyli poddać w wątpliwość sens jej przyjmowania w czasie przeziębienia (zaprzeczono tezie o podnoszeniu odporności przez witaminę D) czy w czasie ciąży (nie zapobiega ona bowiem, jak sądzono, stanowi przedrzucawkowemu).


Źródło:
1.  medme.pl
2. Association of maternal vitamin D status during pregnancy with bone-mineral content in offspring: a prospective cohort study, Prof Debbie A Lawlor, PhD, Andrew K Wills, PhD,  Abigail Fraser, PhD,  Adrian Sayers, MSc, Prof William D Fraser, MD, Prof Jonathan H Tobias, PhD, Lancet, Volume 381, No. 9884, p2176–2183, 22 June 2013