Ponad 70 milionów ludzi na całym świecie cierpi na jaskrę, chorobę, która powoduje gromadzenie się płynu i ciśnienia wewnątrz oka i może ostatecznie doprowadzić do ślepoty. Opcje leczenia tradycyjnie obejmowały krople do oczu w celu zmniejszenia ilości płynu wytwarzanego przez oko lub zabieg chirurgiczny w celu odblokowania drenażu oka. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez University of Missouri School of Medicine i MU Health Care zapewnia wgląd w to, którzy pacjenci mogą odnieść największe korzyści z nieinwazyjnego leczenia zwanego selektywną trabekuloplastyką laserową (SLT), który zmniejsza ciśnienie za pomocą lasera do zmiany tkanki oka, w wyniku czego dochodzi do lepszego odprowadzania cieczy.

„Brakowało dowodów na to, jak dobrze działa SLT, jak bardzo jest bezpieczny i dlaczego jest idealnym kandydatem” - powiedziała starszy autor Jella An, MD, adiunkt okulisty i specjalista ds. jaskry w MU Health Care w Mason Eye Institute. „Ponieważ tak niewiele wiadomo na temat SLT, wśród specjalistów panuje wiele obaw co do stosowania go jako leczenia pierwszego rzutu jaskry. Nasze wyniki badań pomogły mi przedefiniować idealnego pacjenta do tej procedury”.

Zespół badawczy An dokonał przeglądu 252 procedur SLT na 198 dorosłych pacjentach z jaskrą z otwartym kątem przesączania, aby określić, jaki odsetek tych operacji spowodował 20% lub większe zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Dwa miesiące po operacji 33,6% pacjentów spełniło kryteria sukcesu. Po sześciu miesiącach 38,5% osiągnęło próg. Naukowcy odkryli, że pacjenci z wyższym wyjściowym IOP mieli większe spadki ciśnienia.

„Odkryliśmy znaczną poprawę u pacjentów z cięższymi przypadkami, co przekonało mnie, że pacjenci z najwyższym ciśnieniem odniosą największe korzyści z tej laseroterapii” - powiedział An.

Wiek, rodzaj i nasilenie jaskry nie stanowiły istotnego wskaźnika pomyślnego wyniku. Ponadto u mniej niż 5% badanych pacjentów po zabiegu wystąpiło najczęstsze zdarzenie niepożądane w postaci skoku IOP.

„To badanie naprawdę zwiększyło mój poziom komfortu, oferując SLT jako podstawową terapię” - powiedział An. „Wcześniej przepisałbym tym pacjentom wiele leków, stwarzając możliwość wystąpienia skutków ubocznych i słabego przylegania, co mogłoby prowadzić do progresji choroby. Teraz oferuję ten laser jako pierwszy, gdyż jest dobrym kandydatem ze względu na jego profil bezpieczeństwa. Jeśli to nie działa, zawsze możemy pójść do przodu z innymi opcjami ”.

Źródło: sciencedaily.com