Projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wniesiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Sejmu 24 maja br. jest odpowiedzią na wielokrotnie od 2009 roku zgłaszane przez Rzecznika Praw Dziecka postulaty dotyczące konieczności wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez dzieci. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie mają zająć się projektem. Marek Michalak w wystąpieniu do Marszałka Marka Kuchcińskiego deklaruje pełne poparcie proponowanych rozwiązań prawnych.

- Obok prowadzonych działań edukacyjnych, profilaktycznych i doraźnych oraz roli rodziców i opiekunów najmłodszych, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z omawianych zagrożeń, konieczne jest rozwiązanie problemu korzystania z solariów przez dzieci, w szczególności wprowadzenie bezwarunkowego prawnego zakazu korzystania przez osoby małoletnie z solariów, poprzez uregulowanie prawne na poziomie ustawy – podkreśla Rzecznik.

Problematyka wpływu promieniowania UV wytwarzanego przez łóżka opalające, stanowi przedmiot wystąpień generalnych Rzecznika Praw Dziecka od 2009 r., kierowanych do Ministra Zdrowia, Zespołu ds. Onkologii Sejmu RP oraz Prezydenta RP. W wystąpieniach Rzecznik zwracał uwagę na konieczność stworzenia uregulowań prawnych chroniących zdrowie i życie dzieci.

– Mam nadzieję, że inicjatywa Pana Prezydenta doczeka się szybkiej realizacji, a prawo dziecka do ochrony życia i zdrowia będzie jeszcze pełniej zabezpieczone – ocenia Marek Michalak.

Wyniki badań przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości co do wpływu lamp opalających na ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc., a u osób poniżej 30. roku życia aż o 75 proc. Czerniak cechuje się największym przyrostem zachorowań wśród wszystkich nowotworów skóry i stanowi główną przyczynę zgonów osób cierpiących na te nowotwory. Gwałtowny wzrost liczby chorych obserwuje się szczególnie od 2000 roku. Fakt ten wiązać można z rozwijającą się od tego czasu „modą” na korzystanie z lamp opalających w solariach, nawet wśród najmłodszych.

Prezydencki projekt ustawy zakłada całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim, a ponadto zabrania reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium. W myśl dokumentu właściciel solarium będzie zobowiązany do umieszczenia widocznej informacji o tym, że z łóżka opalającego mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie, a w przypadku wątpliwości co do wieku, będzie zobowiązany do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek. Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium miałyby dokonywać organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne organy w zakresie posiadanych kompetencji. Za udostępnienie solarium małoletniego miałaby grozić kara od 1000 zł do 50.000 zł.


Źródło: Biuro RPD