WHO apeluje, aby zmniejszyć dzienne spożycie cukru o połowę. To dwa razy mniej niż ilość rekomendowana przez tę organizację w 2002 roku.


Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy miesięcznie zjadają 1,5 kg cukru – to dziennie 50 g czyli około 12,5 łyżeczki cukru. Specjaliści z WHO rekomendują, by dzienna dawka spożytego cukru nie przekraczała 25 g, czyli połowy tej ilości.


W 2002 roku WHO zaleciła, by spożycie cukru stanowiło najwyżej 10 proc. całkowitego spożycia energetycznego w ciągu dnia. Jednak tym razem dodaje, że aby osiągnąć wymierne korzyści zdrowotne należałoby to ograniczyć do 5 proc., co daje 25 gram (6 łyżeczek cukru) dla dorosłych osób z BMI w normie.


Ograniczenie powinno dotyczyć wszystkich monosacharydów (jak glukoza, fruktoza), disacharydów (cukier stołowy), które dodawane są też przez producentów, ale również cukrów występujących w miodzie, syropach czy sokach owocowych, a także koncentratach owocowych.


Należy uświadamiać pacjentów, że ograniczając spożycie cukru nie wystarczy słodzić zamiast 2 łyżeczek jedną (choć to dobry początek), ale by zwrócić uwagę właśnie na cukry „ukryte” – te stanowią większość dziennego spożycia. Na przykład 1 łyżeczka ketchupu zawiera aż 4 g cukru, czyli 1 łyżeczkę tej substancji! – podaje WHO.


Powodem zabrania głosu w tej sprawie jest rosnący problem otyłości. Od 1980 roku liczba osób otyłych na świecie wzrosła dwukrotnie.


Otyłość i nadwaga prowadzą do chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów oraz zaburzeń mięśniowo-szkieletowych (chorób zwyrodnieniowych stawów). Można temu w dużej mierze zapobiegać. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o tym problemie. Eksperci z University of California w San Francisco sugerowali nawet w raporcie opublikowanym na łamach Nature w 2012 r. , że spożycie cukru powinno być kontrolowane, a nawet obłożone podatkami podobnie jak alkohol czy tytoń.

 

 

Julia Krupińska. [Opublikowano dnia: 2014-03-20]. 5 łyżeczek cukru dziennie – rekomendacje WHO. Protokół dostępu: http://www.diabetolog.pl/doniesienia/33804 [Pobrano dnia: 2014-03-25].