Szpital Uniwersytecki Sp. z o.o. w Zielonej Górze ogłasza przetarg na utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Zadanie ma zostać zrealizowane w systemie zaprojektuj – wybuduj i jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, przetarg został juz przekazany do Dziennika Urzędowego UE. Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka opóźnia się ze względu na nieskuteczny przetarg, który, został w czerwcu 2017 roku ogłoszony przez poprzedni Zarząd Spółki. Kwoty oferowane przez potencjalnych wykonawców były wyższe niż budżet inwestycji. Aktualnie dokonano zmian w dokumentach dotyczących tego zadania. Podpisany został aneks o dofinansowanie zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Następnie szpital ogłosił kolejny przetarg na realizację inwestycji, która powstanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Marszałek województwa Elżbieta Anna Polak nie ma wątpliwości, że budowa szpitala pediatrycznego jest jednym z najważniejszych zadań tej kadencji. Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka kosztować ma 92 mln zł, z czego 56 mln zł pochodzi z RPO-Lubuskie 2020, 12 mln zł – z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego, a 9,2 mln stanowić będzie pomoc z budżetu państwa.

Centrum ma wypełnić olbrzymią pustkę na zdrowotnej mapie regionu lubuskiego i w sposób kompleksowy zabezpieczyć potrzeby zdrowotne tutejszych pacjentów. Jednym z najważniejszych elementów będzie dziecięcy OIOM, którego do tej pory nie ma w województwie. Poza tym w CZMiD powstaną inne specjalistyczne pododdziały pediatryczne – m.in. onkologia, zakaźny, laryngologia czy endokrynologia.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego