Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński i prof. dr hab. n. med. Jacek Gronwald otrzymali Zachodniopomorskie Noble 2018 roku.

Profesor Bogusław Machaliński otrzymał Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk podstawowych za badania podstawowe i wdrożenia prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej.

Profesor Jacek Gronwald otrzymał Zachodniopomorskiego Nobla za prace dotyczące wpływu wybranych procedur medycznych – hormonostymulacji, adnexektomii na ryzyko zachorowania na dziedzicznego raka jajnika.

Uroczystość wręczenia Zachodniopomorskich Nobli odbyła się w Akademii Sztuki. W tym roku Kapituła Konkursu Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki wyróżniła naukowców w ośmiu dziedzinach naukowych: podstawowej, technicznej, ekonomicznej, humanistycznej, rolniczej, medycznej, o morzu i artystycznej.

Celem konkursu jest nagradzanie i promocja najwybitniejszych naukowców województwa zachodniopomorskiego za osiągnięcia i publikacje minionego roku. W tym roku pula nagród przekroczyła 125 tys. złotych. Konkurs istnieje od 2000 roku, w którym nagrodzono 137 osób.


Źródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie