Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że w 2018 roku wdroży w całym kraju program rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez pełnomocnika w szpitalu. Program jest teraz testowany w Ełku.

Nowe rozwiązanie ma pomóc rodzicom w załatwianiu formalności związanych z rejestracją urodzonego dziecka. Program zakłada, że chcąc zarejestrować dziecko i otrzymać akt urodzenia, nie trzeba będzie odwiedzać Urzędu Stanu Cywilnego.

Na razie program testowany jest w Ełku. Rodzice, których dziecko urodzi się w ełckim szpitalu, mogą już skorzystać z możliwości rejestracji dziecka w USC za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego, który w ich imieniu załatwi wszelkie związane z tym formalności.

Pilotaż ma posłużyć do zebrania opinii rodziców na temat proponowanej usługi i jej przydatności w załatwianiu formalności. Docelowo, na podstawie zebranych informacji planowane jest opracowanie i wprowadzenie, jeszcze w grudniu bieżącego roku elektronicznego systemu umożliwiającego zgłoszenie urodzenia dziecka w szpitalach na terenie całej Polski.

21 lipca Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska odwiedziła Oddział Ginekologiczno - Położniczy ełckiego szpitala Pro – Medica, gdzie spotkała się z pacjentkami. Wizyta miała na celu m.in. zapoznanie się z funkcjonowaniem programu oraz zebranie opinii mam, które skorzystały z oferowanej przez szpital pomocy w załatwieniu formalności po urodzeniu dziecka.


Źródło: Urząd Miasta Ełku