Agencja Associated Press poinformowała, że w Chinach na świat przyszły pierwsze zmodyfikowane genetycznie dzieci. Naukowiec He Jiankui twierdzi, że zmienił genetycznie zarodki dla siedmiu par.

He Jiankui poinformował, że z pomocą techniki edycji genów CRISPR-cas9 zmodyfikował geny embrionów siedmiu par, przechodzących procedurę in vitro. W ten sposób chciał nadać ludzkiemu organizmowi odporność na działanie wirusa HIV. Procedura zaowocowała do tej pory jedną ciążą, w wyniku której przyszły na świat dwie dziewczynki.

Działania chińskiego badacza budzą kontrowersje świata naukowego. Wstępna analiza materiałów jakie He przekazał agencji AP pokazuje, że przeprowadzone przez niego badania mogą być niewystarczające, by stwierdzić, że modyfikacja się powiodła. Nie ma również pewności, iż rodzice dzieci zdawali sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń związanych z udziałem w eksperymencie, który określany jest przez niektórych mianem eksperymentów na ludziach. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że dzięki tego typu działaniom w przyszłości będzie można uchronić dzieci przed poważnymi chorobami, które są dziedziczone.

Informacje o narodzinach bliźniaczek nie zostały jak dotąd potwierdzone w niezależnych źródłach, a opis modyfikacji przeprowadzonej przez zespół z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen nie został opublikowany w żadnym czasopiśmie naukowym, gdzie mógłby zostać prawidłowo zweryfikowany przez ekspertów.