Coraz więcej rodziców zamiast iść do urzędu, narodziny swoich dzieci rejestruje online. – Chcemy, aby ta e-usługa była jeszcze popularniejsza – powiedzieli na poniedziałkowej konferencji ministrowie cyfryzacji i zdrowia. W skierowanym do pracowników szpitali i oddziałów ginekologiczno-położniczych liście zachęcają do rozpowszechniania wiedzy o nowej, ułatwionej procedurze rejestracji noworodków.

- Rejestracja narodzin dziecka online to proste, szybkie, bezpieczne i w pełni bezpłatne narzędzie, ale przede wszystkim oszczędność czasu rodziców, którzy w tym ważnym momencie życia mogą – zamiast wizyty w urzędzie – spędzić go z nowym członkiem rodziny – powiedział podczas konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Informacje z dobrej ręki

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło tę e-usługę 1 czerwca. Aby z niej skorzystać rodzice potrzebują jedynie Profilu Zaufanego i chwili wolnego czasu. Do tej pory w ten sposób zarejestrowano prawie 6 tysięcy dzieci.

- To bardzo dobry wynik, ale chcielibyśmy by jeszcze więcej Polaków z niej korzystało, stąd współpraca z Ministerstwem Zdrowia. Chcemy upowszechnić tę usługę na pierwszej „linii frontu” – w szpitalach. Tam, gdzie rodzice dostają pierwszy podstawowy pakiet informacji, co zrobić po narodzinach dziecka – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Ja cztery razy już rejestrowałem dzieci w różnych urzędach i zawsze się zastanawiałem, dlaczego mam gdzieś jeździć i szukać tego urzędu, dlaczego tego nie można zrobić online, skoro w szpitalu wszystkie dane już zostawiliśmy? Otóż już można – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu pracowników szpitali ginekologiczno-położniczych, czyli osób, które na co dzień spotykają się z rodzicami noworodków, dotrzemy z informacją o tej usłudze do najbardziej zainteresowanych osób – świeżo upieczonych rodziców – dodał.

E-państwo dla rodzin

- E-usługi tworzymy po to, by ułatwiać życie obywateli. Dlatego drugi etap rozwoju e-usługi „zgłoszenie urodzin dziecka” będzie polegał m.in. na umożliwieniu rodzicom - w ramach tej usługi - składania kolejnych wniosków związanych z dzieckiem, czyli np. wniosków w programie „Dobry start”, czy „500+” – powiedział minister cyfryzacji.

List ministra cyfryzacji i ministra zdrowia do dyrektorów szpitali można pobrać ze stron rządowych (plik ODT).

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji