Platforma Obywatelska opracowała nowelizację ustawy Prawo Farmaceutyczne. Posłowie chcą by ich inicjatywa zahamowała wywóz leków poza Polskę. Jednocześnie wzmacniają nią rolę nadzoru farmaceutycznego i przewidują kary pieniężne dla podmiotów zajmujących się nielegalnym, odwróconym łańcuchem dystrybucji.

Beata Małecka-Libera przyznaje, że sukcesem ustawy refundacyjnej jest wynegocjowanie przez Ministerstwo i rząd obniżki cen leków, niestety ta dobra wiadomość ma swoje negatywne skutki w postaci nadmiernego wywozu leków poza granice Polski. Przyznaje również, że to właśnie pacjenci coraz częściej zgłaszają problemy z dostępem do leków.

"My, posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcemy ten problem rozwiązać, dlatego zamierzamy złożyć poselski projekt ustawy nowelizującej Prawo Farmaceutyczne, gdzie ta sytuacja zostanie całkowicie unormowana"- powiedziała Beata Małecka-Libera, posłanka PO, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Omawiając szczegóły poselskiego projektu Janina Okrągły podkreśliła, że prace nad nowymi rozwiązaniami trwały w Sejmie oraz resorcie zdrowia od kilku miesięcy. Wśród głównych założeń poselskiego projektu jest zahamowanie wywozu leków z Polski oraz przeniesienie odpowiedzialności i monitoringu dostępności leków pod jurysdykcję Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Nadzór będzie zobligowany do stałej kontroli ilości leków od poziomu placówek aptecznych po hurtownie oraz placówki ochrony zdrowia, z których również dokonywany jest eksport równoległy. Jednocześnie GIF będzie zobligowany do stworzenia listy leków, których dostępność jest ograniczona.

"Jesteśmy gotowi z projektem i chcielibyśmy, by ustawa ta weszła w życie z początkiem 2015 roku"- przekonywał w Sejmie Rajmund Miller.

Według poselskiej propozycji podmioty, które bez wymaganego zezwolenia podejmą działalność w zakresie hurtowni farmaceutycznej, apteki lub punktu aptecznego podlegać będą karze pieniężnej w wysokości 500 tys. zł. Za wywóz leków poza granicę bez wcześniejszego zgłoszenia do GIF lub wbrew sprzeciwowi inspekcji hurtownie podlegać będą karze w wysokości do 5 proc. wartości rocznego obrotu. Natomiast podmiotom, które nie poinformowały GIF o dokonanym wywozie, grozić będzie kara w wysokości 10 tysięcy złotych, natomiast hurtownie, które będą odmawiać wykonania obowiązku sprzedaży  na rynek krajowy, podlegać będą karze od 50 do 100 tys. zł.



Źródło: www.pulsfarmacji.pl