Szpital uniwersytecki w Olsztynie zostanie rozbudowany, a w nowym skrzydle znajdą się m.in. kliniki kardiologii, rehabilitacji neurologicznej i neurologii z oddziałem udarowym. Inwestycja będzie możliwa dzięki 34 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia.

Decyzję o dofinansowaniu rozbudowy szpitala przekazał we wtorek władzom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jakub Berezowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

"Tego typu inwestycja jest kluczowa ze względu na politykę zdrowotną państwa, bo szpital kliniczny to absolutny fundament systemu. Z jednej strony to doskonała placówka, w której udzielane są świadczenia zdrowotne dla mieszkańców regionu, z drugiej jest to miejsce kształcenia lekarzy i rozwoju medycyny" - powiedział.

"To wielka chwila dla uniwersytetu i dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Po ośmiu latach starań możemy rozpocząć ostatni etap rozbudowy, powstanie trzecie skrzydło szpitala" - stwierdził prorektor UWM ds. Collegium Medicum prof. Wojciech Maksymowicz.

Prorektor i przedstawiciel resortu zdrowia podkreślali, że o centralne wsparcie rozbudowy szpitala zabiegał pochodzący z Olsztyna Michał Wypij, który jest doradcą w gabinecie politycznym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina.

Wypij, który jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna, powiedział dziennikarzom, że wierzy, iż medycyna może być szansą rozwojową dla miasta. Jego zdaniem, inwestycja podniesie jakość usług zdrowotnych dla mieszkańców i wzmocni znaczenie regionu na medycznej mapie Polski.

Uniwersytecki szpital zostanie rozbudowany o 4-kondygnacyjne skrzydło z użytkowym podziemiem. Całkowita powierzchnia tego obiektu ma sięgać 4 tys. m kw. Koszt inwestycji jest szacowany na prawie 39 mln zł.

Pierwszy milion złotych z ministerialnego dofinansowania zostanie przeznaczony na wykonanie w tym roku projektu budowlanego i niezbędnych prac przygotowawczych. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w ciągu czterech lat.

W nowym budynku będzie się mieściła Klinika Neurologii i jej oddział udarowy, Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Kliniczny Rehabilitacji Neurologicznej, Ogólnoustrojowej i Ośrodek Rehabilitacji Dziennej. Teraz znajdują się w budynku dawnego szpitala wojskowego. Zwolnione pomieszczenia zostaną zaadaptowane na kliniczny oddział geriatrii. Zostanie też rozszerzona klinika Budzik dla dorosłych w śpiączce.

Według władz uczelni, dzięki tej inwestycji nie tylko poprawi się standard pobytu pacjentów, warunki pracy i nauki, ale umożliwi ona takze nowy zakres leczenia neurochirurgicznego i onkokardiologicznego wraz z kompleksową rehabilitacją chorych.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Marcin Boguszewski