W dniu 5 sierpnia br. wejdzie w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która w istotny sposób ogranicza zakres tajemnicy lekarskiej – przypomina NIL.

Jej dysponentem po śmierci pacjenta mają być osoby bliskie, do których ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zalicza małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta.

Ustawa wprowadza zniesienia wymogu wyłączenia jawności w przypadkach przesłuchiwania przez sąd w sprawach z zakresu lecznictwa (zmiana art. 181 § 1 kpk), jeżeli pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyrazi zgodę na ujawnienie tajemnicy albo osoba bliska zmarłego pacjenta wyrazi zgodę na ujawnienie tajemnicy, przy czym może określić zakres jej ujawnienia (zwolnienie nie będzie możliwe, jeżeli ujawnieniu tajemnicy sprzeciwi się inna osoba bliska).

Samorząd lekarski, podobnie jak Ministerstwo Zdrowia i Sąd Najwyższy negatywnie opiniowały projekt tej ustawy. 20 maja 2016 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, a 14 lipca 2016 r. Prezes NRL wystosował pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta, występując w obronie tajemnicy lekarskiej. 14 lipca 2016 r. Prezes NRL wystosował w tej sprawie pismo do delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy.


Źródło: NIL / prezydent.pl