Nowoczesne, w pełni wyposażone sale porodowe i operacyjne, komfortowe pokoje dla matek z dziećmi, a także diagnostyka i leczenie niepłodności oraz kompleksowa opieka nad kobietą dojrzałą, w tym leczenie chorób onkologicznych – między innymi te zadania będzie realizować Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, które powstało w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Koszt inwestycji to ponad 15,7 mln zł, z czego 12 mln zł pokryły środki unijne.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, zapleczem Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet stały się zmodernizowane oddziały ginekologii, położnictwa i neonatologii. To właśnie w części neonatologicznej przygotowano miejsce do kompleksowej opieki nad noworodkami, które wymagają wzmożonego nadzoru oraz wysokospecjalistycznej aparatury medycznej. W sali intensywnej opieki noworodka utworzono 5 stanowisk, a w sali pośredniej 6 miejsc dla nowonarodzonych dzieci wymagających specjalistycznej opieki. W ramach projektu utworzono też zaplecze do inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu. To bardzo ważne przedsięwzięcie, ponieważ obecnie w Małopolsce nie ma placówki, która zajmowałaby się ciężarnymi w tak trudnych przypadkach, od pierwszych tygodni ciąży aż po sam poród.

W placówce z myślą o kobietach w patologicznej ciąży będzie realizowana diagnostyka genetyczna, cytogenetyczna oraz badania prenatalne.

Środki unijne pozwoliły także zakupić najwyższej jakości sprzęt medyczny m.in.: respiratory najnowszej generacji, inkubatory hybrydowe, nowoczesne resuscytatory oraz kardiomonitory – niezbędne podczas opieki neonatologicznej. Dodatkowo oddział będzie dysponował inkubatorem transportowym. Co więcej, młode matki zyskają również w pełni wyposażony pokój laktacyjny.

Innowacyjna oferta medyczna nowopowstałego centrum jest dedykowana także parom, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o potomstwo. W szpitalu utworzono zaplecze do diagnostyki i leczenia niepłodności z wyposażeniem laboratoryjnym do badań hormonalnych. Na potrzeby ośrodka zakupiono także najnowocześniejszą aparaturę endoskopową.

W ramach Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet opieką zostaną otoczone także kobiety dojrzałe. Na wsparcie mogą tu liczyć pacjentki z problemami uroginekologicznymi oraz te wymagające leczenia onkologicznego, w tym m.in.: chirurgii onkologicznej, hematologii czy radioterapii. Dzięki temu kobiety w jednym miejscu otrzymają kompleksową pomoc. Szacuje się, że teraz placówka będzie wykonywać nawet 25 operacji onkologicznych w miesiącu.

Dodatkowo zadbano też o aspekt ekologiczny montując w placówce system oszczędnego gospodarowania energią i wodą. Szpital oprócz nowego sprzętu medycznego, zyskał także nowoczesną aparaturę i urządzenia IT.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego