W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zakończono modernizację Oddziału Ginekologii i Położnictwa (odcinek patologii ciąży i odcinek położniczy) oraz Neonatologii. To ostatni etap projektu, którego koszt realizacji wyniósł niemal 7,5 mln zł.

- To dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Możemy już pochwalić się w pełni wyposażonym, zmodernizowanym Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym, Blokiem Operacyjnym Ginekologicznym wraz z Zespołem Porodowym oraz Oddziałem Neonatologicznym. Cieszymy się, że przebywające u nas pacjentki oraz mali pacjenci, będą mogli być leczeni w najlepszych warunkach – podkreśla prof. Andrzej Witek, Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zakres prac obejmował m.in.: przebudowę i modernizację pomieszczeń zlokalizowanych na czwartym piętrze budynku głównego wraz z przebudową instalacji wewnętrznych. Na oddziale neonatologii wydzielono pokoje dla noworodków obserwowanych, wcześniaków oraz intensywnej opieki noworodka, pomieszczenia dla noworodków wymagających opieki pośredniej i ciągłej oraz pomieszczenia dla noworodków izolowanych.

W ramach odcinka położniczego Oddziału Ginekologii i Położnictwa wydzielono 9 pokoi łóżkowych z łazienkami przeznaczonymi dla dwóch matek z noworodkami (tzw. system "matka z dzieckiem") oraz pomieszczenia towarzyszące o łącznej powierzchni około 498 m2. Natomiast na odcinku patologii ciąży Oddziału Ginekologii i Położnictwa wydzielono 6 pokoi 2-łóżkowych z łazienkami, jeden pokój 1-łóżkowy z łazienką oraz pomieszczenia towarzyszące o łącznej powierzchni około 366 m2.

Modernizacja Oddziału Ginekologii i Położnictwa oraz Neonatologii to ostatni etap Inwestycji której całkowity koszt wynosi 29 970 335,54 zł. (w lipcu w UCK oddano Oddział Ginekologii, Blok Operacyjny Ginekologiczny wraz z Zespołem Porodowym, w październiku Oddział Okulistyki Dziecięcej wraz z blokiem operacyjnym). Całkowity koszt projektu wynosi 29,9 mln zł. 85 proc. środków pochodziło z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, 15 proc. przekazało Ministerstwo Zdrowia.


Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach