Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki 30 marca 2017 r. wystosowali do Prezesa TVN pismo w sprawie planowanej emisji filmu „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe”. Stacja poinformowała, iż przesunęła emisję filmu na maj.

„Z niepokojem o zdrowie polskiego społeczeństwa odebraliśmy informację o planowanej przez Telewizję TVN na kanale TVN7 emisji filmu p.t. „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe” („Wyszczepieni: od tuszowania faktów do katastrofy”) w dniu 3 kwietnia 2017 roku” - napisali autorzy listu.

W liście wskazano, iż twórcą tego filmu jest Andrew Wakefield, który za nieetyczne działania otrzymał naganę od brytyjskiego General Medical Council oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, co potwierdzone zostało skreśleniem z brytyjskiego rejestru lekarzy w dniu 21 grudnia 2010 roku. Pismo naukowe Lancet wycofało wcześniej opublikowane artykuły związane z jego działalnością, co potwierdza materiał prasowy „The Lancet`s Vaccine Retraction” („Wycofanie artykułu na temat szczepionek przez Lancet”). Materiał ten ukazuje jednostronne działania i problem fałszowania badań nad zależnością między szczepionkami i autyzmem. Film „Vaxxed. From Cover-Up to Catastrophe” dotyczy tego samego tematu, czyli domniemanego powiązania pomiędzy szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, a autyzmem.

"Nie wiemy, jakie skutki zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa może przynieść emisja tego kontrowersyjnego filmu i ile osób zrezygnuje ze szczepień MMR, ale mając na uwadze dane dotyczące oglądalności TVN7 (średnia widownia 181 827 osób według Nielsen Audience Measurement z czerwca 2016 roku) możemy obawiać się o zdrowie bardzo wielu Polaków" - argumentowano w piśmie.

TVN poinformowało jednak na swojej stronie internetowej, że emisja filmu została przełożona na maj. "TVN7 po raz kolejny planuje emisję odważnych filmów dokumentalnych, które poruszają trudne, ale zawsze aktualne tematy" - czytamy w wydanym komunikacie.

Źródło: NIL / TVN