W związku z realizacją projektu systemowego pn. „Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w okresie od 15 listopada do 15 grudnia br. Departament Analiz i Strategii będzie prowadzić spotkania z udziałem krajowych i wojewódzkich konsultantów w ochronie zdrowia oraz z przedstawicielami wojewódzkich rad ds. potrzeb zdrowotnych, w celu skonsultowania wyników analiz, które stanowią podstawę tworzonych map potrzeb zdrowotnych.
Resort zdrowia poinformował, iż konsultacje dotyczą trzydziestu grup chorób, które zostały zdefiniowane w projekcie. To dla nich powstają mapy. Uczestnicy spotkań ugruntują i usystematyzują wiedzę na temat sposobu rozumienia danych zawartych w mapach i zjawisk, które te dane przedstawiają. Dzięki temu unikniemy ewentualnych różnic interpretacyjnych.
Spotkania ze środowiskiem mają umożliwić wspólną weryfikację wniosków wynikających z analiz. „Do tego niezbędna jest wiedza i doświadczenie ekspertów medycznych, które wynikają z ich codziennej praktyki klinicznej. Zgłaszane przez nich uwagi i wysuwane postulaty, są najbardziej aktualnym i ważnym z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia źródłem informacji” - czytamy w opublikowanym komunikacie”.
Zaproszenie do konsultacji zostało przekazane do urzędów wojewódzkich oraz do konsultantów krajowych z prośbą o poinformowanie oraz zachęcenie do udziału konsultantów wojewódzkich z dziedzin zainteresowanych poszczególnymi grupami chorób.
Resort zdrowia zakłada, że mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób zostaną opublikowane do 31 grudnia 2016 r.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Komentarze
[ z 2]
Fajnie, że potrzeby w danych rejonach służby zdrowia są konsultowane przez osoby decydujące o chociażby podziale środków, sprzętów. Byłoby jeszcze dobrze, gdyby z tych konsultacji wynikały jakieś bezpośrednie wnioski, a także działania i szczerze chciałbym wierzyć, że tak właśnie się dzieje, chociaż niestety, ale patrząc na to jak wielkie są dysproporcje w dostępie do różnych usług medycznych w naszym kraju szczerze wątpię czy tak w rzeczywistości i w istocie się dzieje i czy przeprowadzanie spotkań z przedstawicielami obu stron- władz szpitalnych oraz osób odpowiadających za dystrybucję środków pieniężnych nie odbywają się tylko pro forma, a za ustaleniami czy sugestiami tak naprawdę nie idą żadne konkretne działania, jakich można by oczekiwać. Mimo wszystko dobrze, że takie spotkania się odbywają i potrzeby są w jakiś sposób rejestrowane co może dawać szansę na poprawę tej sytuacji w przyszłości, kiedy na przykład poprawi się ogólna sytuacja w służbie zdrowia i zostanie zażegnany kryzys, kiedy brakuje nam do pracy właściwie wszystkiego...
Dobrze, że trwają konsultacje na temat potrzeb w poszczególnych rejonach. Pozwoli to na kompleksowe podejście do problemów, z którymi borykają się poszczególne jednostki. Pomysły i rozwiązania z pewnością poprawią dostępność i efektywność leczenia.