Słodki w smaku jednak gorzki dla zdrowia. Ilość spożywanego cukru stała sie głównym problemem żywieniowym w Stanach Zjednoczonych, przy licznych badaniach łączących spożycie cukru ze zwiększonym ryzykiem nadwagi i powiązanych z nią chorób. Jako próbę stawienia czoła temu problemowi Amerykańskie Stowarzyszenie Serca wydało nowe rekomendacje dotyczące spożywania dodatkowych cukrów w pożywieniu przez dzieci i młodzież.

Dodatkowe cukry to cukry i syropy – w tym fruktoza, glukoza oraz syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, które są dodawane do jedzenia i napojów podczas procesu ich przygotowywania, głownie dla walorów smakowych oraz konserwacji.

Ponieważ wiemy, że dodatkowe cukry są obecne w cukierkach, ciastach, napojach gazowanych oraz wielu innych produktach spożywczych i napojach, które są atrakcyjne dla dzieci i nastolatków, nie dziwi fakt, że zawartość cukru jest w nich tak duża.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli I Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) w latach 2005-2008 amerykańscy chłopcy w wieku 2-19 lat pozyskiwali około 16,3 procent dziennie spożywanych kalorii (około 362) z dodatkowych cukrów, podczas gdy dodatkowe cukry stanowiły około 15,5 procent przyjmowanych dziennie kalorii (około 282) u dziewcząt w tym samym wieku.

Opierając sie na naukowym oświadczeniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca (American Heart Association, AHA) dzieci i młodzież muszą drastycznie uciąć spożywanie cukrów – zaleca sie by dzieci w wieku 2 do 18 lat przyjmowały nie więcej niż 100 kalorii pochodzących z dodatkowych cukrów dziennie – co jest równoważne około 6 łyżeczkom do herbaty. Co więcej, według nowych wytycznych dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny spożywać żadnych dodatkowych cukrów.

To dlatego, że dzieci w tym wieku nie maja takiego zapotrzebowania energetycznego jak starsze dzieci lub dorośli i w ich organizmie nie ma miejsca na puste kalorie pochodzące z napojów i jedzenia zawierających dodane cukry.

Dodatkowo, podkreślają oni, że preferencje smakowe wykształcają się we wczesnej fazie życia, więc ograniczanie spożycia dodatkowych cukrów przed ukończeniem 2 roku życia zmniejsza ryzyko preferencyjnego wybierania niezdrowej żywności w przyszłości.


Znaczne spożycie cukrów związane z czynnikami ryzyka chorób serca
AHA twierdzi, że ich nowe zalecenia, niedawno opublikowane w magazynie Circulation, są łatwiejsze do przestrzegania niż poprzednie, które zalecały inna ilość cukru dla dzieci i młodzieży w oparciu o ich wiek oraz całościowe spożycie kalorii.

"Nasze rekomendacje maja taki sam cel dla wszystkich dzieci w wieku od 2 do 18 lat - by rodzicom oraz pracownikom ochrony zdrowia było je łatwiej respektować.” Powiedziała główna autorka badania Doktor Miriam Vos, wykładowca pediatrii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Emory w Atlancie, GA.

"Dla większości dzieci przyjmowanie nie więcej niż 6 łyżeczek dodatkowych cukrów dziennie jest zdrowym i łatwo osiągalnym celem.” dodała. Doktor Vos oraz jej współpracownicy opracowali swoje rekomendacje po przeprowadzeniu pogłębionej analizy wszystkich badań naukowych, które oceniały jak spożywanie dodatkowych cukrów wpływa na zdrowie dzieci.

Wyniki pokazały, że spożywanie dużej ilości dodatkowych cukrów w dzieciństwie może doprowadzić do rozwoju czynników ryzyka chorób serca takich jak otyłość oraz wysokie ciśnienie krwi. "Dzieci, które jedzą produkty wypełnione dodatkami cukru zwykle rzadziej sięgają po zdrowe jedzenie takie jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu, które są dobre dla zdrowia ich serca." zauważa Doktor Vos.

Co więcej, ryzyko rozwoju takich problemów zdrowotnych rośnie wraz z ilością konsumowanych przez dziecko cukrów. Natomiast już otyłe dzieci, które kontynuują spożywanie dodatkowych cukrów maja zwiększone ryzyko wystąpienia oporności na insulinę, co z kolei sprawia, że są one bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2.

Słodkie napoje pozostają głównym źródłem dodatkowych cukrów
Autorzy badania podkreślają, że jednym z najpowszechniejszych źródeł dodatkowych cukrów wśród dzieci są słodzone cukrem płyny, jak napoje gazowane oraz napoje energetyczne. Prawdopodobnie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że przykładowo puszka 330ml coca-coli zawiera ponad 9 łyżeczek cukru.

"Dzieci nie powinny pić więcej niż 250ml napojów słodzonych cukrem na tydzień, a w chwili obecnej wiele z nich pije je każdego dnia” zauważa Doktor Vos. Naukowcy mówią, iż istnieje mało doniesień oceniających w jaki sposób napoje zawierające tak zwane bezkaloryczne słodziki jak aspartam, sacharyna lub sukraloza wpływają na zdrowie dzieci, więc nie są oni w stanie opracować zaleceń dotyczących spożywania tych produktów.

Co więcej, przyznają oni, iż nie jest jasne czy cukry zawarte z stuprocentowych sokach owocowych są związane z takim samym ryzykiem zdrowotnym jak cukry dodatkowe. Mimo to, AHA jest przekonane, że dowody zebrane na chwile obecną wskazują, że dzieci powinny zredukować spożycie dodatkowych cukrów by chronić swoje obecne oraz przyszłe zdrowie.

Doktor Vos wraz z kolegami zwraca uwagę na fakt, że od czerwca 2018 roku, producenci żywności w Stanach Zjednoczonych będą zmuszeni wykazać zawartość dodatku cukru na etykietach produktów, co według nich ułatwi stosowanie się do zaleceń AHA. "Do tego czasu, najlepszym sposobem na unikanie dodanych cukrów w diecie Twojego dziecka jest przygotowywanie głównie posiłków bogatych w substancje odżywcze takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowy nabiał, chude mięso, drób oraz ryby, a także ograniczanie spożycia produktów, które maja małą wartość odżywczą." radzi Doktor Miriam Vos.

Źródło: medicalnewstoday.com