Ponad połowa uczniów z białostockich podstawówek cierpi na poważne wady postawy. Obiegową opinię na temat problemów ze zdrowiem wśród najmłodszych potwierdzili w wyniku przeprowadzonych badań specjaliści z Familijnego Centrum Medycznego Fundacji „Pomóż Im”. Przed wakacjami przebadali niemal pół tysiąca młodych ludzi z sześciu białostockich szkół podstawowych.

W opinii Agnieszki Stepanczuk kierującej Ośrodkiem Rehabilitacji im. Sue Ryder działającym w FCMed, która koordynowała projekt badawczy, uzyskane wyniki potwierdzają powszechnie panujące przekonanie, że ze zdrowiem najmłodszych nie jest najlepiej.

- Zbyt ciężkie tornistry, brak ruchu, zbyt długi czas spędzany przed telewizorem czy komputerem, problemy z wagą, niewłaściwa pozycja siedząca – przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Ale niezależnie od nich, zgromadzone przez nas dane dobitnie pokazują, że problem ma charakter masowy i należy jak najszybciej mu przeciwdziałać – uważa.

W ramach programu „Trzymaj się prosto” przebadano łącznie 498 uczniów (w tym 254 dziewczynki i 244 chłopców) z sześciu szkół podstawowych. Analiza wyników potwierdziła obecność wad postawy w obrębie tułowia oraz kończyn badanych dzieci.

Do najczęściej występujących odchyleń od norm fizjologicznych należy ustawienie barków w protrakcji, wykryte u 75,3% badanych w tym u 67,7% dziewczynek i 83% chłopców. Kolejnym najpowszechniejszym problemem, który został ujawniony w trakcie przeprowadzonych badań było obniżenie napięcia mięśniowego w obrębie brzucha, które dotyczy 70,5 % badanych, w tym 72,2% dziewczynek i 68% chłopców.

Na asymetrię w ustawieniu łopatek cierpi 63,3% badanych, w tym 57,9% dziewczynek i 69% chłopców. Tzw. komponentę rotacyjną w kręgosłupie posiada 62,7 % badanych, w tym 62,6% dziewczynek i 63% chłopców. Z kolei nieprawidłowe ukształtowanie stóp to problem 62,2 % badanych (59,9% dziewczynek i 64% chłopców) a asymetrię w obrębie obręczy barkowej ujawniono u 58,5% badanych- u 50,8% dziewczynek oraz 67% chłopców.

Na zniekształcenie krzywizn kręgosłupa cierpi 55% przebadanych dzieci, z czego problem ten dotyka 57% dziewczynek i 53% chłopców. Nieprawidłowości w obrębie ustawienia kolan ma 40,3% uczniów, w tym 38,6% dziewczynek i 42% chłopców, a nieprawidłowości w obrębie ustawienia głowy – 39,4 % badanych, w tym 39,4% dziewczynek i 39% chłopców.


Źródło: Fundacja Pomóż Im