Mało inwazyjne implanty jaskrowe wszczepiono 22 marca czterem chorującym na jaskrę pacjentom Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Jest to nowy typ operacji jaskry. Małoinwazyjne operacje przeciw-jaskrowe należą do tzw. minimalnej chirurgii MIGS (ang.:Micro-InvasiveGlaucoma Surgery). Zabiegi tego typu w Polsce wykonywane są od ponad roku i to w nielicznych, największych placówkach okulistycznych. W białostockiej Klinice tego typu operacje wdraża dr Emil Saeed.

Implant Micro-Shunt Preserflo wykonany jest z niezwykle biokompatybilnego materiału, który od ponad 20 lat jest z powodzeniem stosowany do pokrywania stentów stosowanych w zabiegach kardiologicznych. Jest to maleńki syntetyczny polimerowy „drenik”, o wymiarach: 8.5 mm x 70 µm, który wprowadza się do komory przedniej oka przez mini-tunel twardówkowy, bez konieczności jej „otwierania”.

Zabieg ten traktowany jest jako miniinwazyjna chirurgia jaskry, co oznacza zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań, które mogą wystąpić w tradycyjnej manualnej chirurgii jaskry.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku