Resort zdrowia opublikował projekt rozporządzenia w sprawie uchylenia obowiązku zapewnienia w centrach urazowych dla dzieci całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ideą tego wymogu było zabezpieczenie w centrach urazowych dla dzieci możliwości zaawansowanej diagnostyki i leczenia urazów dużych naczyń. Przeprowadzona analiza wskazuje jednak, iż zgodnie z danymi za I półrocze 2016 r. spośród 12 szpitali pretendujących do roli centrum urazowego dla dzieci, 4 nie spełnia tego wymagania. Natomiast szpitale posiadające tego typu sprzęt wskazują, iż stopień jego wykorzystania jest bardzo niewielki. Praktycznie nie było potrzeby jego wykorzystania w czasie bezpośrednim po ciężkich urazach dla dzieci.

Resort argumentuje, iż sprzęt ten jest bardzo drogi i nie jest zasadne jego posiadanie przy sporadycznym wykorzystywaniu. Ponadto, tylko ciągła praca personelu pracowni radiologii interwencyjnej będzie gwarantowała odpowiedni poziom udzielanych świadczeń.

W uzasadnieniu ministerstwo wskazuje, iż w razie konieczności zaopatrzenia pacjenta urazowego dziecięcego drogą radiologii interwencyjnej, zawsze istnieje możliwość przetransportowania go specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, w tym również drogą lotniczą, do ośrodka posiadającego pracownię angiografii i radiologii interwencyjnej.


Więcej: legislacja.rcl.gov.pl