Aplikacja mobilna Lek Seniora przyda się każdemu, kto chce mieć stały, szybki dostęp do informacji o lekach z listy 75+ i szuka rzetelnych, sprawdzonych danych. Wykaz leków, które znajdują się w bazie, jest kompletny i na bieżąco aktualizowany. Co ważne - korzystanie z aplikacji nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Dla zwiększenia komfortu użytkowania i skrócenia czasu potrzebnego na znalezienie leku, aplikacja wyposażona została w przyjazne menu oraz intuicyjną wyszukiwarkę. Umożliwia ona przeglądanie zawartości bazy na dwa sposoby: według nazwy leku lub klasyfikacji ICD-10. W obu przypadkach wystarczy wpisać pierwszą literę - leku lub schorzenia, a system natychmiast wyświetli listę najbardziej trafnych wyszukiwań.

Opis produktu uwzględnia najważniejsze informacje, takie jak nazwa producenta i substancji czynnej, dostępne dawki i wielkość opakowania oraz wykaz jednostek chorobowych według ICD-10. W opisie znaleźć można ponadto wszystkie pozostałe dane o leku, zawarte zazwyczaj w ulotce, a więc: skład, interakcje, dawkowanie, przeciwwskazania, itp.

Warto zwrócić uwagę na kilka przydatnych funkcjonalności, w jakie wyposażona jest aplikacja. Jedna z nich wiąże się ze wspomnianym wykazem jednostek chorobowych według ICD-10. Gdy podczas przeglądania opisu danego produktu, klikniemy w dowolny z przypisanych do niego kodów, system pokaże nam pełną listę powiązanych z nim leków.

Istotne znaczenie ma również to, że za pomocą aplikacji można także znaleźć informacje o produktach, nie objętych programem bezpłatnych leków dla seniorów. Ta dodatkowa funkcjonalność w żaden sposób nie utrudnia jednak sprawdzania danych o lekach 75+, które są tematem aplikacji. Na wszystkich poziomach wyszukiwania te właśnie leki wyświetlane są zawsze w pierwszej kolejności i wyraźnie oznakowane czerwoną adnotacją „Bezpłatny 75+”.

Ustawa o bezpłatnych lekach dla seniorów nadal budzi wiele wątpliwości. Dotyczą one zarówno wykazu leków nią objętych, jak i refundacji w konkretnych wskazaniach. Twórcy aplikacji zadbali więc także o to, aby użytkownik mógł zapoznać się z informacjami na ten temat. W prawym górnym rogu ekranu znajduje się ikonka z literą „i”. Po kliknięciu w nią wyświetli się okienko, w którym przeczytamy najważniejsze wyjaśnienia, dotyczące takich pojęć, jak „bezpłatny 75+”, „wszystkie zarejestrowane wskazania”, „określone wskazania”, itp. Informacje na ten temat znajdują się także w module „Ustawienia”.

Jak już wspomniano, twórcy aplikacji gwarantują rzetelność danych zawartych w bazie. Powstała ona w oparciu o aktualnie obowiązujące obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat. Nowa lista bezpłatnych leków ogłaszana jest co dwa miesiące. Korzystając z aplikacji, nie musimy jednak pamiętać o związanych z tym aktualizacjach - zarówno ta porefundacyjna, jak i wszystkie bieżące są instalowane automatycznie.

Aplikacja jest dostępna za darmo: