1 września 2023 r. ruszył program bezpłatnych leków, rozszerzony o osoby w wieku 18- i 65+. Dzięki temu pacjenci ci zaoszczędzili 118 mln zł. Łącznie z seniorami 75+, którzy dostęp do bezpłatnych leków mieli już od 2016 r. to oszczędności rzędu 200 mln zł - poinformowała Minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej, że to bardzo dobry program, który przynosi ogromne efekty. „We wrześniu z programu „Bezpłatne leki” skorzystało 2,8 mln nowych pacjentów. Do tej pory lekarze wypisali ponad 10 mln recept na bezpłatne leki. 200 mln zł to realna kwota, która została w portfelach uprawnionych pacjentów” – przekazała minister Sójka.

Łącznie, wraz z osobami w wieku 75+ z programu skorzystało ok 3,5 mln osób.

Nowy wykaz bezpłatnych leków zawiera prawie 3,8 tys. pozycji dla osób w wieku 65-74 lata i ponad 2,8 tys. pozycji dla dzieci i młodzieży.

Resort zdrowia poinformował, że najczęściej finansowanymi lekami dla seniorów 65+ są: przeciwcukrzycowe, niesteroidowe przeciwzapalne, stosowane w leczeniu dny oraz inhibitory pompy protonowej.

Natomiast dla dzieci i młodzieży 18- są to: antybiotyki, szczepionki przeciw HPV, penicyliny, a także leki przeciwhistaminowe.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia