W szpitalu w Tarnowskich Górach lekarze usunęli z brzucha pacjentki olbrzymiego guza, którego średnica wyniosła 60 cm, a waga - 24 kg.

"Na Oddział Ginekologiczno-Położniczy w sierpniu, trafiła pacjentka z potwierdzonym w tomografii komputerowej guzem, najprawdopodobniej wychodzącym z jajnika. W trakcie operacji w pełnym znieczuleniu, okazało się, że guz jest olbrzymi. Po usunięciu, jego średnica wynosiła 60 cm, a masa po zważeniu, aż 24 kg. Personel medyczny wykazał się ogromną siłą i precyzją, wydobywając go w całości. Pielęgniarki instrumentariuszki zrobiły wszystko, aby wspomóc lekarzy, a anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, które nie kryły zaskoczenia rozmiarem zmiany, również stanęli na wysokości zadania i przeprowadzili bezpiecznie pacjentkę przez zabieg. Dzięki wydobyciu bez uszkodzenia w całości guza, patomorfolog dr n.med Wojciech Zajęcki miał możliwość przeprowadzenia w pełni badanie histopatologiczne. Na szczęście pacjentki, guz okazał się niezłośliwy" – informuje WSP w Tarnowskich Górach.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

- Ku przestrodze kobiet, które nie chodzą do ginekologa zalecam, aby co najmniej raz w roku, bez względu na wiek, odwiedziły gabinet ginekologiczny i poddały się badaniu. Jeżeli będą zwlekać, to nie wszystkie, będą miały tyle szczęścia co ta pacjentka. Staramy się ratować zdrowie i życie każdej kobiety, ale one muszą nam dać szansę i przyjść do ginekologa - podkreśla ordynator oddziału dr n. med. Adam Tiszler, który przeprowadził zabieg.


Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. w Tarnowskich Górach