1 września weszły w życie przepisy dotyczące m.in. obowiązku prowadzenia okołooperacyjnej karty kontrolnej. Zespół dokonujący operacji przed każdym zabiegiem musi na jej podstawie zweryfikować punkt po punkcie, czy wszystkie czynności zostały wykonane adekwatnie do potrzeb danego pacjenta i danej procedury.

Celem prowadzenia karty jest zapewnienie, by przed rozpoczęciem operacji, w jej trakcie i po zakończeniu, zostały wykonane wszystkie niezbędne czynności, co pozwoli na uporządkowanie i ujednolicenie stosowanych procedur i przełoży się na ograniczenie ryzyka pomyłki.

Nowe przepisy zobowiązują wszystkie podmioty lecznicze, w których przeprowadzane są operacje, do prowadzenia takiej karty. Zakres informacji, jakie zawiera karta oraz jej postać (checklista), ma na celu zapewnienie szybkiej i precyzyjnej weryfikacji wykonanych czynności, co ma szczególne znaczenie ze względu na okoliczności działania zespołu operacyjnego (stres, presja czasu).

Z uwagi na fakt, że ustalenie jednolitego wzoru okołooperacyjnej karty kontrolnej dla wszystkich rodzajów operacji nie jest możliwe, rozporządzenie określa minimalny (podstawowy) zakresu informacji i danych, jakie powinna ona zawierać. Rozwiązanie to ma umożliwić modyfikację karty dla potrzeb operacji z poszczególnych dziedzin medycyny (chirurgii, ortopedii, okulistyki, ginekologii itd.).