Klinika Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie dysponuje najwyższej jakości sprzętem do chłodzenia skóry głowy (systemem PAXMAN). Sprzęt sfinansowany został z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej i wykorzystywany będzie podczas chemioterapii.

System PAXMAN skutecznie zmniejsza wypadanie włosów, co wpływa na poprawę jakości życia pacjentów. Niewątpliwie pomaga to w walce z chorobą, ponieważ pozytywne nastawienie pacjentów do leczenia i wpływa na osiągane wyniki.

Wypadanie włosów prowadzące do łysienia jest jednym z bardziej widocznych efektów ubocznych stosowania chemioterapii. Utrata włosów podczas chemioterapii powoduje u pacjentów dodatkowy stres i negatywnie wpływa na jakość życia, dotyczy to zwłaszcza kobiet.

Zapobieganie wypadaniu włosów poprzez zastosowanie systemu chłodzenia skóry głowy - „czepków“ - poprawia jakość życia chorych, ich samoocenę i nastawienie psychiczne do chemioterapii co zdecydowanie pomaga w procesie leczenia. System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych. Uzyskuje się to dzięki zakładanym na głowę czepkom, w których krąży płyn o temperaturze -5°C już od podania pierwszej dawki chemioterapeutyku.

Skuteczność w zmniejszeniu procesu łysienia wynosi od 50-90% w zależności od właściwego doboru czepka, kondycji włosów oraz rodzaj stosowanej chemioterapii.

Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny