Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zaprosił we wtorek (14 marca) dziennikarzy do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu by pokazać, jak funkcjonują oddziały przeniesione już do nowego budynku głównego oraz zaprezentować zakupionego niedawno robota operacyjnego.
- Poszczególne oddziały szpitalne są przenoszone do nowego gmachu głównego stopniowo, krok po kroku – chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjentów. Jeszcze w tym miesiącu przenosiny zakończą się w stu procentach. Zwolnione przez przenoszone oddziały przestrzenie w starym budynku pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania jednostek, które w nim pozostają – mam na myśli kardiologię, okulistykę, internę. Robot chirurgiczny, który udało nam się zakupić, to w środowisku chirurgicznym szczyt marzeń. Spodziewamy się, że pierwsze operacje za jego pomocą zostaną przeprowadzone jeszcze w kwietniu. Przed nami ostatni etap inwestycji na Bielanach, wyburzenie tak zwanego starego budynku głównego i zbudowanie na jego miejscu nowego, ogromnego drugiego szpitala, z częścią laboratoryjną prowadzoną przez Instytut Czochralskiego, co da nową jakość w postaci połączenia nauki i badań klinicznych z leczeniem pacjentów – powiedział przedstawicielom mediów gospodarz województwa.
W nowym budynku lecznicy działają już szpitalny oddział ratunkowy, hematologia, ortopedia, okulistyka i oddział intensywnej opieki medycznej. Wczoraj pierwsze zabiegi odbyły się w centralnym bloku operacyjnym – pierwszymi operowanymi byli pacjenci ortopedyczni - na jutro zaplanowano tu operacje z zakresu chirurgii ogólnej i neurochirurgiczne. Także jutro do nowego lokum przeprowadza się ostatecznie oddział chirurgiczny, a do końca marca znajdą się tu też w całości neurochirurgia i ginekologia.
W zorganizowanym w ubiegłym roku od podstaw i nowocześnie wyposażonym oddziale hematologii (z poradnią i oddziałem dziennym) hospitalizowanych jest obecnie 20 pacjentów w trybie stacjonarnym, a kilkunastu poddaje się terapii w trybie ambulatoryjnym.
Po centralnym bloku operacyjnym – z dziesięcioma salami zabiegowymi wyposażonymi w sprzęt najnowszej generacji oraz oddziałami przedoperacyjnym i pooperacyjnym - oprowadzał naczelny lekarz szpitala prof. Marek Jackowski. Podkreślił, że blok jest przystosowany zarówno do prowadzenia zabiegów chirurgii klasycznej, jak i chirurgii małoinwazyjnej (laparoskopowej) i chirurgii robotycznej. Właśnie robot chirurgiczny, Da Vinci Xi, jest tu najnowszym nabytkiem. By móc z niego korzystać, w specjalnie przygotowanej sali symulacyjnej szkolą się obecnie trzy dwuosobowe grupy lekarzy-operatorów – chirurdzy ogólni, ginekolodzy i urolodzy. Za konsolą robota podczas realnej operacji staną dopiero po przejściu pełnego cyklu szkoleń i zdaniu egzaminu praktycznego.
Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu była najważniejszą kujawsko-pomorską inwestycją ostatnich lat w służbie zdrowia (koszt 560 mln zł, w tym 200 mln zł na sprzęt medyczny). Łączna powierzchnia nowych budynków ma 60 tysięcy metrów kwadratowych (przed inwestycją cały kompleks miał 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni). Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia, finansowanego ze środków z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dedykowanych Polsce środków pomocowych Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach naszego RPO 2014-2020 i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), środków własnych samorządu województwa i środków i własnych placówki.
Komentarze
[0 z 0]