Każdego roku w Polsce rodzi się nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys., które przychodząc na świat mają Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys. rodzi się z uszkodzeniami spowodowanymi spożywaniem przez ich matki alkoholu w ciąży. Czworo z nich ma pełne objawy FAS łącznie z dysmorfią twarzy i uszkodzeniami organów wewnętrznych, ośmioro z nich częściowy FAS, a kolejnych ośmioro ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy.

9 września obchodzono Międzynarodowy Dzień FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych).

Specjaliści podkreślają, że każda ilość alkoholu wypitego w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieje się tak, gdyż nie ma bezpiecznej, uniwersalnej dawki alkoholu, którą można zalecić kobiecie ciężarnej zapewniając ją tym samym, że jej dziecko jest bezpieczne. Lampka wina, szklanka piwa czy kieliszek mocniejszego trunku - to wszystko są niebezpieczne dawki dla prawidłowego rozwoju dziecka.

W ramach tegorocznych obchodów świętowano kolejną odsłonę kampanii Too Young To Drink, której inicjatorem i realizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie FASD.

Celem kampanii Too Young To Drink 2015 jest:

- Zwiększenie świadomości kobiet będących w wieku rozrodczym o zagrożeniach, jakie wiążą się z negatywnym wpływem alkoholu na prawidłowy rozwój dziecka w życiu płodowym.

- Rozpowszechnianie doniesień naukowych i popartych badaniami informacji, dotyczących szkodliwego wpływu alkoholu na rozwój dziecka w życiu płodowym.

- Wspieranie i motywowanie kobiet do podejmowania samodzielnych decyzji w zakresie bezpiecznych i zdrowych wyborów w ciąży, wpływających tym samym na prawidłowy rozwój dziecka.

- Motywowanie najbliższego otoczenia kobiety w ciąży jak i całego społeczeństwa do popierania wyboru abstynencji w tym szczególnym okresie.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od lat świętuje Światowy Dzień FASD, a w powyższej kampanii uczestniczy od jej pierwszej edycji.


Źródło: parpa.pl