Nowoczesne windy, więcej łóżek dla pacjentów, nowe meble w salach chorych to tylko niektóre z efektów przebudowy i modernizacji Oddziału psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu oraz Oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych i osobowości w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Dzięki rozbudowie budynku szpitala Oddział psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu powiększony został o ponad 300 mkw powierzchni. Oddział zajmuje się diagnostyką i leczeniem osób z zaburzeniami psychicznymi, którzy zgodnie z postanowieniem sądów muszą mieć środek zabezpieczający. W budynku wymieniono stropy i stropodachy oraz okna i drzwi. Przebudowano kilkunastoosobowe sale chorych na pomieszczenia kilkuosobowe (głównie sale trzyosobowe z umywalkami). Jest więcej o 12 łóżek dla pacjentów. W sumie to 84 miejsca. Wydzielono również dwie izolatki z własnym węzłem sanitarnym. Do sal chorych kupiono nowe łóżka, szafy i szafki przyłóżkowe. Zmodernizowano też łazienki, sale terapii zajęciowej oraz pokoje obserwacyjne i separatki. Ponadto, kupiono nowe wyposażenie gabinetów zabiegowych, lekarskich i terapeutycznych oraz pokoi pobytu dziennego i szatni dla personelu.

Całkowity koszt inwestycji polegający na przebudowie, rozbudowie i nadbudowie oraz wyposażeniu w latach 2016-2018 to ponad 4,5 mln zł, w tym z samorządu województwa pomorskiego pochodziło prawie 2,4 mln zł. Natomiast z budżetu państwa przekazano prawie 2 mln zł, a ponad 160 tys. zł przeznaczył z szpital.

W ramach prac na Oddziale leczenia zaburzeń nerwicowych i osobowości wyremontowano łazienki, a jedną z nich przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Zmodernizowano też brudownik oraz pomieszczenie porządkowe. Przebudowano pomieszczenia rozdzielania posiłków oraz wymieniono wykładziny w ciągach komunikacyjnych. Ponadto zamontowano windę.

Całkowity koszt inwestycji w latach 2017-2018 to ponad 600 tys. zł, w tym z samorządu województwa pomorskiego pochodziło 560 tys. zł., a ponad 40 tys. zł przeznaczył z szpital.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego