Od ponad miesiąca w Pińczowie działa pierwsza w Polsce „Szkoła Serca”. Projekt został zainicjowany przez kardiologów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jako uzupełnienie realizowanego od kilku lat programu prewencji wtórnej dla pacjentów z chorobami układu krążenia pod nazwą „Klub Pacjenta”.

Obecnie w większości placówek w Polsce podstawowe zalecenia lekarskie przekazywane są pacjentowi po zawale w dniu wypisu ze szpitala. Ponieważ tego dnia pacjent zwykle pozostaje pod wpływem silnego stresu, część informacji może nie być dobrze zrozumiana i zapamiętana.

Zdaniem norweskich kardiologów najbardziej optymalnym dniem ze względu na przyswajalność informacji jest trzeci lub czwarty dzień po wypisie ze szpitala. Koncepcja „Szkół Serca” powstała w marcu br. w wyniku Polsko-Norweskiej wymiany doświadczeń, podczas „I Międzynarodowego Klubu Pacjenta” w Krakowie.

Nowatorski w skali kraju model prewencji wtórnej dla pacjentów kardiologicznych, został wdrożony już w Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii „Intercard” w Pińczowie.

- Placówka została wybrany jako ośrodek pilotażowy, ponieważ w tym regionie obserwowane jest duże zagrożenie, ze strony występowania czynników rozwoju miażdżycy - mówi prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Nowy model ma za zadanie zwiększyć skuteczność profilaktyki oraz docelowo poprawić roczne i wieloletnie wyniki zabiegowego leczenia chorób serca i naczyń w tym ośrodku - dodaje prof. Dudek.

W „Szkole Serca” pacjentom z chorobami układu krążenia po kilku dniach od wyjścia ze szpitala udzielane są indywidualne zalecenia i konsultacje m.in. jak żyć, aby nie dopuścić do kolejnego zawału. Porady udzielane są przez specjalnie przeszkolone w tym celu pielęgniarki. Edukacja prowadzona jest we współpracy z lekarzem, psychologiem, rehabilitantem i specjalistą ds. żywienia.

Twórcy programu podkreślają, że utrwaleniu wiedzy w dalszym ciągu służyć będą cykliczne spotkania „Klubu Pacjenta”, na których odbywają się wykłady dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, walki z nałogiem palenia papierosów oraz kursy udzielania pierwszej pomocy.