W ramach I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystartował program diagnostyki czynnościowej mikrokrążenia wieńcowego. Realizowany jest w oparciu o nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalający na precyzyjną ocenę zmian w najdrobniejszych tętnicach serca.

- Obecnie standardem diagnostyki choroby wieńcowej jest badanie koronarograficzne, które pozawala na ocenę nasierdziowych tętnic wieńcowych. Okazuje się jednak, że tętnice wieńcowe stanowią zaledwie fragment układu krążenia mięśnia sercowego, a pozostałe 90% tworzone jest przez mikrokrążenie. Poszerzenie diagnostyki o ocenę mikrokrążenia jest wskazane u pacjentów w dolegliwościami stenokardialnymi, u których nie stwierdza się zmian w tętnicach wieńcowych (tzw. zespół INOCA i MINOCA) - informuje dr hab. Łukasz Kołtowski.

Pierwszy zabieg diagnostyki mikrokrążenia wykonał w dniu 23 sierpnia 2021 r. zespół w składzie: dr hab. Łukasz Kołtowski, dr hab. Mariusz Tomaniak, mgr Iwona Wyszomirska, mgr Ewa Brauła oraz Tomasz Badylak.

Program diagnostyki mikrokrążenia jest realizowany w ramach Pracowni Kardiologii Inwazyjnej, I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Źródło: WUM