Nowe badanie dostarcza kolejnego dowodu motywującego kobiety w ciąży do zaprzestania palenia papierosów. Nałóg ten zmniejsza wydolność fizyczną u dzieci płci męskiej.


Dobrze znany jest szkodliwy wpływ palenia papierosów zarówno na matkę, jak i dziecko, zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu, wad wrodzonych i śmierci okołoporodowej dzieci.


Pomimo tych zagrożeń wiele matek nie przestaje palić. Zgodnie z raportem CDC z 2011 roku około 10% matek w Stanach Zjednoczonych paliła papierosy w ostatnim trymestrze ciąży.


Obecne badanie prowadzone przez Dr. Maria Hagnäs z University of Oulu w Finlandii, zostało opublikowane w "BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynecology".


Autorzy pracy wielokrotnie podkreślają bezwględną potrzebę rzucenia nałogu palenia przez ciężarne matki.


W swoim badaniu zebrali oni dane od 508 mężczyzn w wieku średnio 19 lat. Wydolność fizyczna określona została na podstawie 12 – minutowego testu biegania, znanego jako test Coopera. Naukowcy zebrali również dane na temat palenia tytoniu przez matki uczestników, ich BMI i wzrost masy ciała w czasie ciąży.


Spośród badanych, matki 59 mężczyzn paliły w czasie ciąży przynajmniej jednego papierosa dziennie. Zespół badawczy zaobserwował, że osoby te wypadały gorzej w teście Coopera od pozostałych uczestników. Wyniki te były niezależne od BMI matek w czasie ciąży, jak również poziomu aktywności fizycznej i palenia samych uczestników. Dodatkowo zauważono, że mężczyźni matek z nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży i wysokim BMI w okresie przedciążowym również uzyskują gorsze wyniki w teście biegowym.


Zespół badawczy mówi, że ich badanie daje dowody na odległe w czasie skutki palenia papierosów przez ciężarne matki na ich potomstwo, czym potwierdza potrzebę rzucenia nałogu przez kobiety starające się o dziecko lub już będące w ciąży.


Źródło: medicalnewstoday.com / onlineliberary.wiley.com