W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie otwarto zmodernizowany trakt porodowy. Modernizacja kosztowała 3,4 mln zł.

- Walczymy o każde nowonarodzone życie, udaje się nam uratować nawet maluchy ważące mniej, niż pół kilograma. Nowy Trakt Porodowy pozwoli na jeszcze lepszą opiekę zapewnianą przez oddziały ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy – mówiła podczas uroczystości otwarcia Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Zmodernizowany Trakt Porodowy przyjmuje już pacjentki, które na rozwiązanie oczekują w wygodnych salach. Do ich dyspozycji jest m.in. sala do porodów w wannie, a system ciągłej opieki czuwa nad stanem zdrowia mam i ich maluchów.

Jak poinformował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, nowy trakt ma więcej pomieszczeń, bo zaadaptowano miejsce po salach intensywnej opieki zajmowane wcześniej przez Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Po przeniesieniu noworodkowego OIT-u na wyremontowany oddział pomieszczenia zostały zwolnione. W efekcie znalazło się w nim pięć sal porodowych (w tym do porodów w wannie), sala cięć i dodatkowo trzy sale obserwacyjne.

Większa liczbą stanowisk do porodów to poprawa bezpieczeństwa pacjentek, a dochodzą do tego trzy sale intensywnej opieki wyposażone w sprzęt do ciągłego monitorowania stanu zdrowia. To pokoje dla pacjentek patologii ciąży z cukrzycą, nadciśnieniem i innymi chorobami wymagającymi stałego monitorowania dobrostanu płodu.

Nad bezpieczeństwem pacjentek czuwa system ciągłej opieki KTG nad pacjentką z centralną bazą, która widzi wszystkie pomieszczenia. Położna obserwuje zapis KTG pacjentek ze wszystkich sal z monitorowaniem dobrostanu dzieci.

Modernizacja traktu porodowego kosztowała 3,4 mln zł, z czego milion przekazał lecznicy marszałek województwa.


Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie