26 stycznia oficjalnie otwarte zostały oddziały położniczo-ginekologiczny oraz neonatologiczny. Pierwsze dzieci na świat w Słupsku przyjdą 6 lutego.

– Przeniesienie położnictwa i ginekologii z Ustki do Słupska było niezbędne, aby poprawić opiekę nad pacjentkami – powiedział podczas uroczystości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Panie, które chciały rodzić swoje dzieci, musiały dotąd jeździć do Ustki, która była nieprzygotowana do takich porodów. Zwłaszcza że te porody mogły być niebezpieczne dla niektórych z nich. Co tu dużo kryć: nie było tam ani banku krwi, ani nie sali operacyjnej

Inwestycja przeniesienia oddziałów z Ustki do Słupska kosztowała 10,7 mln zł. Aby mogła być zrealizowana konieczna była przebudowa I piętra budynków A, E oraz C oraz przeniesienie oddziału otorynolaryngologicznego, poradni stomatologicznej na parter, poradni chirurgii dziecięcej z parteru na pierwsze piętro, a oddziału dermatologicznego ze Słupska do filii szpitala w Ustce.
Wszystkie prace remontowe trwały od marca 2016 roku do grudnia 2017 roku.

Na przeniesionym oddziale położniczo-ginekologicznym są 54 miejsca, na neonatologicznym – 22 miejsca. Oddziały zostały wyposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt m.in.: aparaty KTG do ciąży pojedynczej i bliźniaczej wraz z telemetrią, kardiomonitory, pulsoksymetr, defibrylator, laktator, kolposkop, aparat USG oraz inkubator zamknięty. Wyposażenie kosztowało 1,8 mln złotych. 380 tysięcy złotych przekazał marszałek województwa pomorskiego.


Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku