Oleje bogate w witaminę E a ryzyko zapalenia płuc

 



Według nowego badania, oleje bogate w witaminę E – w tym olej rzepakowy, sojowy i kukurydziany – mogą przyczyniać się do wzmożonego występowania zapalenia płuc, nadreaktywności oskrzeli i prawdopodobieństwa wystąpienia astmy. Natomiast oleje takie jak oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej migdałowy i słonecznikowy – usprawniają pojemność płuc i ich funkcjonowanie.

Badanie to pogłębia nasze rozumienie dwóch z czterech form tokoferolu – gamma-tokoferolu oraz alfa-tokoferolu.

Gamma-tokoferol jest najczęstszą postacią witaminy E występującą w diecie Amerykanów, ze względu na wysokie spożycie oleju rzepakowego, sojowego i kukurydzianego.

Oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej migdałowy i słonecznikowy są źródłem alfa-tokoferolu, spożywane głównie w krajach europejskich i skandynawskich.

Średni poziom gamma-tokoferolu w osoczu krwi jest 4 razy wyższy w USA niż w krajach, które odznaczają się większą konsumpcją oliwy z oliwek i oleju słonecznikowego.

Naukowcy przeanalizowali dane z Coronary Artery Risk Development in Young Adults Study (CARDIA), będącego badaniem obserwacyjnym dotyczącym populacji 5115 uczestników w wieku 18 - 30 lat.

Badacze stwierdzili, że wyższe stężenie gamma-tokoferolu w osoczu związane było z 10 – 17% obniżeniem czynności płuc. Zauważyli również, że kraje z niższym odsetkiem występowania astmy odznaczają się dietą bogatą w oliwę z oliwek i olej słonecznikowy.

[The Medical News]