Raport opublikowany niedawno w Journal of Controlled Release opisuje technikę podawania hormonów antykoncepcyjnych poprzez specjalne podkładki na biżuterię, takie jak kolczyki, zegarki na rękę, pierścionki czy naszyjniki. Hormony antykoncepcyjne zawarte są w plastrach nakładanych na element biżuterii, który jest w kontakcie ze skórą, umożliwiając wchłanianie leków do organizmu.

Wstępne badania sugerują, że biżuteria antykoncepcyjna może dostarczać wystarczającej ilości hormonu, aby zapewnić antykoncepcję, chociaż nie przeprowadzono jeszcze badań na ludziach. Celem nowej techniki jest poprawa zgodności z reżimem stosowania leków, które wymagają regularnego dawkowania. Poza środkami antykoncepcyjnymi, technika oparta na biżuterii może być również stosowana do dostarczania innych leków przez skórę.

"Im więcej jest dostępnych opcji antykoncepcyjnych, tym bardziej prawdopodobne jest, że potrzeby poszczególnych kobiet mogą być zaspokojone", powiedział Mark Prausnitz. „Ponieważ zakładanie biżuterii może być już częścią codziennej rutyny kobiety, technika ta może ułatwić zachowanie systematyczności przyjmowania leków”, dodaje.

Biżuteria antykoncepcyjna adaptuje technologię łat przezskórnych, która jest już używana do podawania leków wspomagających rzucenie palenia i kontrolujących objawy menopauzy, ale nigdy wcześniej nie była włączona do biżuterii. Antykoncepcyjne plastry są już dostępne, ale Prausnitz wierzy, że łączenie ich z biżuterią może okazać się atrakcyjne dla niektórych kobiet - i umożliwić bardziej dyskretne korzystanie z technologii dostarczania leków.

Naukowcy testowali obecny pomysł na modelach zwierzęcych - uszach świń i na skórze bezwłosych szczurów. Plastry testowe zamontowane były na grzbietach kolczyków i zawierały hormon lewonorgestrel. Aby symulować usuwanie kolczyków podczas snu, naukowcy stosowali plastry przez 16 godzin, a następnie usuwali je na osiem godzin. Badania sugerują, że nawet jeśli podczas zdejmowania kolczyków poziomy spadły, plaster może dostarczyć niezbędne ilości hormonu do krwiobiegu.

Przetestowana przez badaczy łatka składała się z trzech warstw. Jedna warstwa jest nieprzepuszczalna i zawiera klej do przytrzymywania go na kolczyku z tyłu, spodniej stronie zegarka lub wewnętrznej powierzchni naszyjnika lub pierścienia. Środkowa warstwa plastrów zawiera lek antykoncepcyjny w postaci stałej. Zewnętrzna warstwa to klej do skóry, który pomaga przykleić się do skóry. Lek wchłania się poprzez skórę i może przenieść się do krwiobiegu.

Źródło: sciencedaily.com