Według nowego badania opublikowanego w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, mężczyźni mogą używać antykoncepcji w postaci zastrzyków w celu zapobiegania ciąży u swoich partnerek.

Naukowcy wciąż pracują nad doskonałym połączeniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn w celu zmniejszenia ryzyka łagodnego lub umiarkowanego działania niepożądanego, w tym depresji i innych zaburzeń nastroju.

Podczas gdy kobiety mogą wybierać spośród wielu metod antykoncepcyjnych, mężczyźni mają niewiele możliwości kontrolowania własnej płodności. Dostępne metody dla mężczyzn obejmują prezerwatywy, wazektomię i rezygnację ze współżycia.

Potrzebne są lepsze sposoby antykoncepcji dla mężczyzn. Zdaniem Instytutu Guttmachera w 2012 r. 40 procent wszystkich ciąż na całym świecie było niezamierzone.

„Badanie wykazało, że możliwe jest zastosowanie hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn, która zmniejsza ryzyko nieplanowanych ciąż u partnerek mężczyzn, którzy jej używają", powiedział jeden z autorów badań, Mario Philip Reyes Festin, MD, Światowej Organizacji Zdrowia W Genewie, Szwajcaria. „Nasze odkrycia potwierdziły skuteczność tej metody antykoncepcji uprzednio obserwowanej w badaniach na mniejszych grupach kontrolnych".

W przeprowadzonym badaniu fazy II , podczas wieloośrodkowego badania zbadano bezpieczeństwo i skuteczność iniekcyjnych środków antykoncepcyjnych u 320 zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat. Wszyscy uczestnicy byli w monogamicznej relacji z partnerkami płci żeńskiej w wieku od 18 do 38 lat przez co najmniej rok. Mężczyźni zostali poddani testom nasienia, aby upewnić się, że mieli prawidłową liczbę plemników na początku badania.

Mężczyźni otrzymywali 200 miligramów długo działającego progestogenu o nazwie norethisterone enanthate (NET-EN) i 1000 miligramów długo działającego androgenu zwanego testosteronem undekanian (TU) przez 26 tygodni w celu zahamowania liczebności plemników w ich spermie. Pracownicy służby zdrowia podawali mężczyznom dwa zastrzyki co osiem tygodni. Uczestnicy początkowo dostarczali próbki nasienia po 8 i 12 tygodniach w fazie tłumienia, a następnie co dwa tygodnie, aż spełnili kryteria dla następnej fazy. W tym czasie pary zostały pouczone o innych niehormonalnych metodach antykoncepcyjnych.

Kiedy liczba plemników w spermie spadła do mniej niż 1 miliona / ml w dwóch kolejnych testach, para została poproszona o zastosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych. W tym okresie znanym jako etap skuteczności badania mężczyźni kontynuowali przyjmowanie zastrzyków co osiem tygodni przez okres do 56 tygodni. Uczestnicy dostarczyli próbki nasienia co osiem tygodni, aby kontrolować liczebność plemników. Kiedy uczestnicy przestali przyjmować zastrzyki, zostali obserwowani, jak szybko ich liczebność plemników w spermie zaczęła się poprawiać.

Hormony skutecznie zmniejszały liczbę plemników do 1 miliona / ml lub mniej w ciągu 24 tygodni u 274 uczestników. Metoda antykoncepcyjna była skuteczna u blisko 96 procent użytkowników. Podczas fazy skuteczności badania stwierdzono tylko cztery ciąże u partnerek mężczyzn poddawanych badaniu.

Naukowcy przestali angażować nowych uczestników badania w 2011 roku ze względu na występowanie skutków niepożądanych, w szczególności depresji i innych zaburzeń nastroju, zgłoszonych przez uczestników. Mężczyźni zgłosili działania niepożądane, w tym ból w miejscu podania, ból mięśni, zwiększone libido i trądzik. Dwudziestu mężczyzn zrezygnowało z badania ze względu na skutki uboczne.
Pomimo niekorzystnych skutków, ponad 75 procent uczestników zgłosiło chęć skorzystania z tej metody antykoncepcji po zakończeniu badania.

Spośród 4949 zgłoszonych zdarzeń niepożądanych stwierdzono, że prawie 39 procent nie jest związane z zastrzykami antykoncepcyjnymi. Obejmowały one jedną śmierć przez samobójstwo, która została oceniona, jako nie związana z używaniem leku. Poważne zdarzenia niepożądane, które zostały ocenione jako prawdopodobnie lub prawdopodobnie związane z badaniem, obejmowały jeden przypadek depresji, umyślne przedawkowanie acetaminofenu i przypadek mężczyzny u którego wystąpiło nieprawidłowo szybkie i nieregularne tętno po tym, jak przestał przyjmować zastrzyki.

„Potrzebne są dalsze badania, aby ta metoda zapobiegania ciąży mogłą być szeroko dostępna dla mężczyzn, na świecie.”, powiedział Festin. „Choć zastrzyki były skuteczne w zmniejszaniu częstości ciąży, należy połączyć hormony, w taki sposób, aby osiągnąć optymalną równowagę między skutecznością, a bezpieczeństwem stosowania.”

Źródło: sciencedaily.com