W Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, wszczepiono 4,5-letniemu chłopcu miniaturowy rejestrator omdleń. To najmłodszy pacjent w Polsce, u którego wykonano taką procedurę. Zabieg wykonał dr Artur Baszko.

4,5-letni chłopiec w ciągu ostatniego roku doświadczył wielokrotnych utrat przytomności. Przyczyny tych omdleń nie udało się ustalić, mimo wielokrotnie powtarzanych badań w warunkach domowych oraz podczas pobytów w szpitalu.

Dzięki wszczepionemu rejestratorowi Reveal LINQ lekarz ma możliwość obserwowania czynności serca pacjenta tak długo, jak to jest konieczne, nawet przez 3 lata. Urządzenie umieszcza się pod skórą pacjenta podczas małoinwazyjnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym (u małych dzieci w znieczuleniu ogólnym). Cała procedura trwa kilkanaście minut. Dane z urządzenia są przesyłane elektronicznie do systemu, do którego lekarz ma stały wgląd. Pozwala to kontrolować czynność serca i reagować w nagłych przypadkach.

-Liczymy, że zastosowanie rejestratora, który monitoruje pracę serca pacjenta 24 godziny na dobę, pozwoli nam na szybkie i dokładne postawienie diagnozy, a następnie podjęcie właściwego leczenia - mówi prof. dr hab. med. Waldemar Bobkowski, z-ca kierownika Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Poznaniu, który wykonywał zabieg.