Pomimo faktu, że wiele kobiet, które cierpią na migreny, stwierdza, że liczba i nasilenie tych ciężkich bólów głowy spada w czasie ciąży, migreny są obecnie związane z podwyższonym ciśnieniem krwi, aborcjami, cesarskim cięciem, przedwczesnymi porodami i niemowlętami o niskiej wadze urodzeniowej.

Jest to udokumentowane przez obszerne badanie oparte na rejestrze, opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym "Headache" i przeprowadzone na Wydziale Epidemiologii Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus i Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus w Danii.

"Badanie pokazuje, że kobiety w ciąży z migreną częściej mają komplikacje związane z ciążą i porodem niż kobiety, które nie cierpią na migrenę. Noworodki, których matki cierpią na migrenę w czasie ciąży, są również bardziej narażone na komplikacje, takie jak niewydolność oddechowa i drgawki gorączkowe", mówi Nils Skajaa, BSc, który jest głównym autorem badania. Jest zatrudniony jako pracownik naukowy na Wydziale Epidemiologii Klinicznej, Uniwersytecie Aarhus i Szpitalu Uniwersyteckim Aarhus.

Naukowcy stojący za badaniami wykorzystali duńskie rejestry zdrowia do zidentyfikowania ponad 22.000 kobiet w ciąży z migreną, które miały kontakt ze szpitalem w wyniku swojej migreny lub otrzymały co najmniej dwie recepty na leki na migrenę. Grupa została porównana z około dziesięć razy większą grupą kobiet w ciąży bez znanej migreny.

Jednym z wniosków z badania jest to, że ryzyko cięcia cesarskiego jest między 15-25 procent wyższe dla kobiet w ciąży z migreną w porównaniu z kobietami w ciąży bez migreny. Około 20% wszystkich urodzeń w Danii odbywa się w sekcji cesarskiej.

Naukowcy wykorzystali również te same dane do wywnioskowania, że leki na migrenę prawdopodobnie zapobiegają niektórym powikłaniom. Jednak wyniki należy interpretować ostrożnie, jak wyjaśnia Nils Skajaa:

"Badanie nie zostało opracowane specjalnie w celu zbadania tego aspektu. Pokazujemy jednak, że ryzyko powikłań było generalnie niższe w przypadku kobiet w ciąży z migreną, które przyjmowały leki w porównaniu z kobietami w ciąży z migreną, które nie były leczone. Wskazuje to również, że leki na migrenę nie są przyczyną powikłań, ale raczej samą migrenę. Jest to ważna wiedza dla kobiet w ciąży z migreną", mówi Nils Skajaa.

Migreny są stosunkowo powszechne i dotykają dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Rzeczywista przyczyna pozostaje nieznana, ale poprzednie badania sugerują, że migreny mogą być wywołane przez stres, zmęczenie lub zmiany hormonalne, takie jak ciąża.

"Paradoksalnie, kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie ciężko doświadczane przez migreny. Chociaż doświadczenie pokazuje, że migreny stają się łagodniejsze w czasie ciąży, badanie to podkreśla, że służba zdrowia powinna być szczególnie świadoma tego, że kobiety w ciąży cierpią na migrenę", mówi Nils Skajaa.

Źródło: sciencedaily.com