Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia dot. dynamiki zobowiązań szpitali, Lubuskie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce w tym zakresie.

W Lubuskiem funkcjonują 4 jednostki ochrony zdrowia przekształcone w spółki: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze oraz Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie. Wszystkie jednostki, zgodnie zobowiązującymi przepisami przedstawiły zarządowi województwa sprawozdania finansowe za rok 2016. Wynik finansowy netto wszystkich spółek szpitalnych podlegających samorządowi województwa wyniósł 2 mln zł. Najwyższy osiągnął szpital kliniczny w Zielonej Górze – 991 tys. zł.

Przekształcone szpitale realizują świadczenia medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zatem każdy ubezpieczony pacjent jest leczony za darmo. Dodatkowo może też świadczyć usługi komercyjne. Wszystkie przekształcone jednostki prężnie się rozwijają: poprawiają diagnostykę, standardy leczenia, a co najważniejsze osiągają coraz lepsze wyniki finansowe.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia dotyczących dynamiki zobowiązań szpitali, Lubuskie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce w tym zakresie, czyli placówki tego regionu osiągają najlepsze wyniki. To pokazuje, że działania samorządu województwa przynoszą efekty. Największym sukcesem jest oddłużenie szpitala w Gorzowie Wlkp.

- To sukces na skalę krajową – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. - Spółka nie tylko się bilansuje, ale przede wszystkim ma zysk.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego