Na bieżąco analizujemy sprawę wspólnie z NFZ, decyzje na pewno będą podejmowane, na pewno nie ze szkodą dla szpitali - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o pomoc dla szpitali, które w wyniku pandemii i ograniczeń nie mogły wypełnić kontraktów.

Kraska odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytanie posła Jana Szopińskiego (Lewica), który pytał, w jaki sposób resort zamierza pomóc finansowo szpitalom, które nie mogły wykonać kontraktów z powodu wprowadzenia przez ministra zdrowia zmian w ich działalności oraz ograniczeń w związku z pandemią COVID-19.

Jak mówił Szopiński obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia podejmuje działania w celu wyegzekwowania od szpitali zaliczek finansowych otrzymanych na operacje, zbiegi i inne procedury medyczne, które nie mogły się odbyć w związku z ograniczeniami działalności tych szpitali. "Deklaracje ministerstwa w tej kwestii były zupełnie inne niż obecna rzeczywistość wprowadzana przez NFZ" - zauważył. "Czy w związku z tym Ministerstwo Zdrowia planuje realizację abolicji w sprawie zaliczek przekazanych polskim szpitalom, a które na dzień dzisiejszy muszą je zwracać do NFZ?" - zapytał poseł Lewicy.

"Rzeczywiście, w tej chwili przedłużyliśmy o kolejne, do końca roku tę abolicję, jeśli chodzi o zwracanie tych jednych dwunastych" - odpowiedział Kraska. Jednocześnie wskazał, że "szpitale nadrabiają pewne zaległości". "Mamy świadomość, że nie zawsze i nie we wszystkich specjalizacjach da się to nadrobić, dlatego tutaj, wspólnie z NFZ na bieżąco analizujemy sytuację i te decyzje na pewno będą podejmowane, na pewno nie za szkodą dla polskich szpitali" - zapewnił wiceminister.

Wiosną, gdy była trzecia fala pandemii, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów covidowych wymagających pilnego przyjęcia do szpitala Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jednocześnie NFZ wyjaśniał, że ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. (PAP)


Źródło: PAP
Fot. Sejm RP | YouTube