Już pod koniec 2019 roku Szpital Uniwersytecki przyjmie pierwszych pacjentów w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu. Budowa obiektu wkroczyła w decydującą fazę. Obecnie trwają przetargi na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego najnowszej generacji. Na tę część inwestycji przekazano aż 255 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podpisana 14 listopada umowa opiewa na kwotę ponad 300 mln zł, z których zostanie dofinansowany zakup najwyższej jakości sprzętu medycznego dla oddziałów szpitalnych, ratunkowych, ambulatoriów przyszpitalnych, laboratoriów medycznych, specjalistycznych pracowni, apteki szpitalnej, banku krwi, stacji dializ czy bloku operacyjnego. Ten ostatni zostanie wyposażony m.in. w robota chirurgicznego, aparat RTG, aparat do radioterapii śródoperacyjnej, robota neurochirurgicznego do kręgosłupa, mikroskopów operacyjnych, systemów endoskopowych, respiratorów, echokardiograf czy najnowocześniejsze stoły chirurgiczne.

Na potrzeby szpitala zostanie zakupionych w sumie 1500 urządzeń, w tym: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ultrasonograf, mikroskop operacyjny neurochirurgiczny, a także sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii, badań cytogenetycznych czy rehabilitacji.

Z myślą o najwyższej jakości świadczonych usług na oddziałach powstaną wygodne, kilkuosobowe, klimatyzowane sale z łazienkami, przestronne i komfortowe gabinety lekarskie oraz poczekalnie. Dzięki środkom unijnym pokoje uda się wyposażyć m.in. w kilkadziesiąt łóżek typu OIOM, a także wysokiej jakości kardiomonitory, respiratory oraz pompy infuzyjne.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego dobiega końca. Do tego innowacyjnego kompleksu już wkrótce przeniosą się uniwersyteckie kliniki mieszczące się dziś w ścisłym centrum miasta. Za nieco ponad pół roku, a konkretnie 1 czerwca 2019 zaplanowano, zgodnie z terminem, odbiór budynków. Od tego czasu placówka będzie miała dokładnie pół roku, by wyposażyć wszystkie oddziały w sprzęt i aparaturę medyczną niezbędną do ratowania zdrowia i życia pacjentów.

Kompleks szpitalny będzie się składał z 10 nowoczesnych i energooszczędnych budynków. Zaplanowano tu m.in. 31 oddziałów, które będą mogły przyjąć łącznie 925 pacjentów. Na szpitalnym oddziale ratunkowym zaplanowano 24 łóżka. Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych. Co więcej, nie zabraknie tu także wielopoziomowego parkingu na 1265 miejsc oraz lądowiska dla helikopterów. W sumie powierzchnia obiektu zajmie około 108 tys. m2.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 1,2 mld zł, z czego 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, natomiast 255 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum