Najnowsze wyniki badań naukowców z McMaster University pokazują, że kora wzrokowa w mózgu osiąga dojrzałość dopiero około 36. roku życia, a nie, jak wcześniej sądzono, w pierwszych latach po urodzeniu.

Prof. Kathryn Murphy badała pośmiertne próbki tkanki mózgowej 30 osób w wieku od 20 dni do 80 lat. Wraz z zespołem prof. Murphy analizowała zmianach zachodzących z upływem czasu w ekspresji białek glutamatergicznych (PSD-95, GluA2, GluN1, GluN2A i GluN2B), regulujących proces neurotransmisji w rejonie kory wzrokowej.

Analiza danych wykazała, że kora wzrokowa podlega u człowieka pięciu fazom rozwoju i przestaje dojrzewać dopiero około 36. roku życia.

- Nasze przekonanie o tym, że rejony mózgu opowiadające za nasze zmysły kształtują się w dzieciństwie i potem pozostają już niezmienne, okazuje się nieprawdziwe - powiedziała prof. Murphy.

Odkrycie kanadyjskich naukowców może mieć wpływ na leczenie różnych schorzeń, np. amblyopii, czyli tzw. leniwego oka, które do tej pory bazowało na założeniu, że tylko dzieci mogą skorzystać na korekcyjnej terapii, bo w późniejszym wieku mózg przestaje reagować na zewnętrzne interwencje. Okazuje się, że może być inaczej.

Wyniki badań naukowców z McMaster University opublikowano na łamach Journal of Neuroscience.


Więcej: sci-news.com