Minister Zdrowia przyznał akredytację 10 szpitalom. Obecnie certyfikat akredytacyjny jest w posiadaniu 229 lecznic - informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Certyfikat Jakości Usług przyznaje minister zdrowia na podstawie oceny przeprowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Aby otrzymać akredytację, szpital musi spełnić wszystkie kryteria oceny zawarte w piętnastu działach. W sumie kryteriów tych jest 221.

Ocenie podlega całościowa działalność szpitala, a więc zarówno zarządzanie placówką, jak i przestrzeganie praw pacjenta, diagnostyka obrazowa, wykonywane zabiegi, działalność izby przyjęć, odżywianie pacjentów, a nawet pranie bielizny i pościeli. Wizytatorzy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia dokonują oceny na podstawie rozmów z pacjentami, kierownictwem i personelem szpitala oraz dokumentacji.

Ostatnio Wwyróżnione jednostki to:

- Zespół Opieki Zdrowotnej w Białej w zakresie działalności Szpitala w Białej
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku w zakresie działalności Szpitala Powiatowego im. L. Rydygiera
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach w zakresie działalności Głuchołaskiego Szpitala Specjalistycznego
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie
- Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii w Krakowie w zakresie lecznictwa szpitalnego
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego Sp. z o.o. w Krakowie
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli w Lublinie w zakresie działalności Szpitala Onkologicznego
- Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w zakresie lecznictwa stacjonarnego
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej w zakresie działalności Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie
- Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem w zakresie lecznictwa szpitalnego.

Akredytacja jest przyznawana na 3 lata – przez ten czas szpital musi utrzymać wysoką jakość świadczonych usług. Dla pacjentów akredytacja ministra zdrowia jest gwarancją bezpieczeństwa i daje pewność, że sposób leczenia oraz organizacja hospitalizacji są zgodne z normami określonymi przez Centrum Monitorowania Jakości.

Obecnie certyfikat akredytacyjny jest w posiadaniu 229 szpitali. Pełna lista akredytowanych szpitali znajduje się na stronach Centrum Monitorowania Jakości.


Źródło: CMJ